Odpust diecezjalny [FILM]

Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, jest dla diecezji legnickiej dniem Patronalnym. Tegorocznej Mszy św. odpustowej w legnickiej katedrze, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który obchodził zarazem V rocznicę ingresu.

Liturgicznego powitania w wejściu do świątyni, dokonał proboszcz katedry ks. prał. Robert Kristman, a następnie zainicjował modlitwę wszystkich zgromadzonych, w intencji obecnego Pasterza diecezji.

W imieniu duchowieństwa, życzenia złożył także ks. prof. Jan Klinkowski, z delegacją wiernych.

– Dziękuję za te słowa, dziękuję za życzliwość. Mi także zależy aby iść drogą jedności za głosem Jezusa Chrystusa. Wszystkim którzy mnie wspomagają, życząc, działając, myśląc, modląc się – wszystkim serdecznie dziękuję – mówił Biskup legnicki, odpowiadając na słowa powitania i modlitwy.

Msza św. odprawiona została z udziałem legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka, w gronie duchowieństwa przybyłego z diecezji. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje różnych środowisk, siostry zakonne, klerycy Seminarium oraz przedstawiciele diecezjan. Oprawa muzyczna, przygotowana została z udziałem chóru katedralnego, pod dyrekcja ks. Łukasza Kutrowskiego i Zespołu Instrumentalnego.

W wygłoszonej homilii, bp Zbigniew Kiernikowski, przypomniał postacie św. Piotra i św. Pawła, którzy uczyli się swego bycia z Chrystusem.

– To dwa filary, tak bardzo różniący się między sobą, ze względu na swoją historię, a jednocześnie tak bardzo zjednoczeni oddaniem się Chrystusowi, sprawie Kościoła, tworząc nierozerwalną jedność. Wyszli, każdy w swoim życiu, z odmiennych koncepcji służenia Bogu, ale obaj spotkali w pełni Jezusa Chrystusa, kiedy zobaczyli i uznali swój błąd, swoją klęskę, co do tego jak pojmowali siebie i jak pojmowali służbę Bogu. W tym kontekście spotkali Jezusa Chrystusa. Odkryli że jest inaczej, że jest Ewangelia która obwieszcza wszystko, w imię i mocą Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – mówił Biskup legnicki.

Po Eucharystii, nawiązano do dawnego zwyczaju który panował w mieście, kiedy to z tzw. Wieży Południowej kościoła św. Piotra i Pawła (obecnie katedry), w ważniejsze wydarzenia roku liturgicznego, świąt kościelnych i państwowych, grali trębacze.

Dzisiejszego dnia, w nawiązaniu do tej tradycji, dla zebranych przy katedrze uczestników uroczystości, trębacze z Zespołu Instrumentalnego, przedstawili koncert składający się z utworów muzyki barokowej i renesansowej.

Pełna fotorelacja na stronie Niedzieli Legnickiej.

foto: ks. Piotr Nowosielski