Olszyna. Napełnieni Duchem Świętym.

18 maja br., w 98 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, 60 młodych ludzi z Olszyny i Lubania podczas uroczystej Eucharystii w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie przyjęło sakrament bierzmowania z rąk biskupa seniora Stefana Cichego.

Obecny rok duszpasterski, przeżywany pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, jest czasem odkrywania wartości sakramentu bierzmowania w naszym życiu. Przez różne wydarzenia duszpasterskie, przez przeżywaną Nowennę do Ducha Świętego, a także przez uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania wierni pragną przeżywać radość odkrycia na nowo w sobie daru Ducha Świętego. Z taką myślą przewodnią przygotowywali się młodzi, którzy szczególnie w ostatnim tygodniu przygotowań prosili Pana o dary i owoce Ducha Świętego.

W trakcie nowenny przed Niedzielą Zesłania Ducha Świętego młodzież uczestniczyła w wieczorze uwielbienia, które poprowadził zespół „Nazaret” Odnowy w Duchu Świętym z Jeleniej Góry oraz ks. wikariusz Jakub Sikorski. Nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem było zwieńczeniem dnia skupienia młodzieży, na który złożył się sakrament pokuty i Eucharystia.

I w końcu nadszedł ten dzień, na który młodzież wraz ze swymi najbliższymi tak mocno oczekiwała. Biskupa Stefana Cichego powitał ks. dziekan Bogusław Wolański w asyście służby liturgicznej oraz kapłanów na czele z ks. wicedziekanem Markiem Kurzawą i ks. Janem Bryją – proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Następnie, już przed ołtarzem, Następcę Apostołów powitali rodzice, prosząc o udzielenie ich dzieciom mocy Ducha Świętego. Słowa wprowadzenia wypowiedział również ks. dziekan Bogusław Wolański, który wspomniał o nadchodzących jubileuszach bp. Stefana Cichego i zwrócił uwagę nie tylko na wystrój kościoła, ale przede wszystkim na mnogość darów i owoców Ducha Świętego.

Przy świecy, która została przygotowana na tę uroczystość znalazło się siedem czerwonych kwiatów anturium, a w ołtarzu głównym w dwóch bukietach dwanaście. To piękna symbolika. Jak podkreślił ks. Wolański – w bierzmowaniu otrzymaliśmy siedem darów Ducha Świętego, który, gdy wyrazimy zgodę, może przynieść dwanaście konkretnych, smacznych owoców.

W homilii ksiądz biskup podziękował za pamięć o jego 55-leciu przyjęcia święceń prezbiteratu i 20-leciu sakry biskupiej. Hierarcha przypomniał postać św. Jana Pawła II, którego rocznica urodzin tego dnia właśnie przypadła. Postawił go młodzieży, jako przykład człowieka mocnej wiary, zakorzenionej w Bogu, otwartego na natchnienia Ducha Świętego, ofiarnie realizującego swoje życiowe powołanie.

Po homilii bp Stefan udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Wśród grupy przedstawionej biskupowi przez ks. dziekana Bogusława Wolańskiego było 50 osób z parafii w Olszynie i 10 z parafii pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Na koniec Mszy św., po podziękowaniach i wyrażeniu wdzięczności za dar sakramentu bierzmowania, mama jednej z dziewcząt bierzmowanych odmówiła specjalną modlitwę do Ducha Świętego, a bp Stefan od świecy ołtarzowej odpalił specjalnie przygotowaną świecę, która symbolizować ma Ducha Świętego. Płomień tej świecy został rozniesiony do wszystkich uczestników liturgii, by w ten sposób jeszcze bardziej zaznaczyć, że dary Ducha Świętego zostały wszystkim udzielone i każdy jest wezwany do niesienia świadectwa o Jezusie, gdyż „przez namaszczenie wonnym olejem ręką biskupa ochrzczony otrzymuje niezniszczalny charakter, znamię Pańskie, razem z darem Ducha Świętego, który doskonalej upodabnia go do Chrystusa i udziela mu łaski rozszerzania wśród ludzi «dobrej woni»”.

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w dniu 14 grudnia (piątek) ze względu na adwentowy dzień skupienia
Legnicka Kuria Biskupia będzie nieczynne