Orszak Trzech Króli w Leśnej, Chojnowie i Męcince

Leśna

Kolorowe, radosne pochody, które przypominają wędrówkę Mędrców do stajenki betlejemskiej przemierzały Polskę pod hasłem „Odnowić oblicze tej ziemi”. Nie zabrakło takiego wydarzenia również w Leśnej.

W tym roku trzeci leśniański przemarsz zgromadził wielu uczestników. Wyruszył po Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla, którą sprawowali ks. proboszcz Grzegorz Niwczyk oraz ks. Artur Kotrys.

Podczas przemarszu ulicami Leśnej wszyscy śpiewali kolędy. W Rynku przy Ratuszu przywitała pochód rozśpiewana kapela „Smolniczanie”, która swoją muzyką i śpiewem jeszcze radośniej wprowadziła wszystkich uczestników w ten świąteczny nastrój. Następnie uczestnicy udali się do Domu Kultury, gdzie uroczystość ukoronowały jasełka oraz śpiew kolęd wykonany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku.

Orszak Trzech Króli pełen został zorganizowany przez parafię pw. Św. Jana Chrzciciela przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Leśnej.

Urszula Tylka, Patrycja Kostka

Chojnów

Już po raz trzeci w Chojnowie odbył się Orszak Trzech Króli organizowany parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętych w dwóch chojnowskich świątyniach. O godzinie 11,00 z kościołów wyruszyły orszaki – niebieski, zielony oraz czerwony – w skład których weszli trzej Mędrcy ze Wschodu i mieszkańcy ziemi chojnowskiej. W akcję licznie włączyła się młodzież a także członkowie Chojnowskiego Klubu Motocyklowego. O godzinie 11,30 orszaki spotkały się przed Ratuszem, który ponownie stał się zamkiem króla Heroda.

Jak co roku, spotkaniu na placu Zamkowym towarzyszyły jasełka w wykonaniu grupy aktorów zrzeszonych przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. W jasełkach tym udział wzięli podopieczni „Ochronki” Sióstr Służebniczek.

Uroczystość zakończyło tradycyjne odtańczenie poloneza przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół oraz koncert kapeli góralskiej Antoniego Gluzy. Dla uczestników przygotowano także różne przysmaki, które wzmocniły ducha i ciało.

Partnerami aktywnie włączającymi się w przygotowanie orszaków byli: Siostry Służebniczki, Urząd Miasta Chojnów, Urząd Gminy, Komisariat Policji, Biblioteka Miejska, chojnowskie szkoły i przedszkola, MOKSiR, Chojnowska Drużyna Związku Strzeleckiego, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Chojnów, Starostwo Powiatu Legnickiego, PZS, Dolnośląski Ośrodek Pięlęgnacyjno-Rehabiltacyjny Niebieski Parasol. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski oraz przedstawiciele lokalnych samorządów: wójt Andrzej Pyrz, burmistrz Jan Serkies oraz starosta Adam Babuśka.

ŁŚ

Męcinka

Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego w parafii św. Andrzeja Ap. w Męcince tradycyjnie połączone były z Orszakiem Trzech Króli. Po Mszy św. o godz. 12.00 barwny korowód wyruszył z kościoła do szkolnego amfiteatru. Prowadzili go Trzej Królowie jadący konno. Po dojściu do szkoły uczniowie pod kierunkiem Niny Wiktorowskiej i Edyty Drąg zaprezentowali jasełka. W tym roku w przedstawieniu wystąpiły także osoby dorosłe. Po występie każdy z uczestników mógł skorzystać z przygotowanego posiłku, m. in. bigosu, gorącej zupy czy też barszczu z pasztecikiem. Przy wydawaniu posiłku zaangażowała się Straż Pożarna. Na zakończenie dzieci mogły przejechać się na koniach, którymi przybyli królowie. Składamy serdeczne podziękowanie pani katechetce Wiesławie Kostrzewie oraz Urzędowi Gminy Męcinka i Szkołom za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

MK, Paweł Sasiela, jawor24h.pl

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

DIECEZJA LEGNICKA