“Oto drzewo Krzyża”

Minimum słów, maksimum treści: prostracja Księdza Biskupa wobec niemocy wyrażenia w inny sposób hołdu dla Tajemnicy, której nie można ogarnąć umysłem. Tak w katedrze legnickiej rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Szczytowym punktem była adoracja krzyża, na którym Zbawiciel oddał życie za nasze grzechy.

Wielki Piątek – kolejny etap Świętego Triduum Paschalnego: pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa uczczona uroczystą Liturgią Pasji, której w katedrze legnickiej przewodniczył Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Celebrans – na znak bezmiernej czci dla Zbawiciela – legł krzyżem przed ogołoconym ołtarzem, symbolem odarcia Pana Jezusa Chrystusa z szat na Golgocie. Żadne słowa nie zastąpią tego gestu uniżenia i jednocześnie wdzięczności wobec Syna Bożego.

W krótkiej homilii Księdz Biskup prosił zebranych wiernych, by każdy postarał się całym sobą wejść w misterium Krzyża, by przynajmniej część z tej męki stała się naszym udziałem.

Adoracja krzyża rozpoczęła się od uroczystego wniesienia Go do katedry przez diakona. Następnie Ksiądz Biskup na znak uniżenia ściągnął ornat, krzyż, piuskę oraz buty, by odsłonić znak naszego zbawienia. – Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata – trzy razy słyszą wierni. – Pójdźmy z pokłonem! – trzykrotnie powtarzają, trzykrotnie klękając. Później – pocałunek wdzięczności w geście uwielbienia, któremu towarzyszą adoracyjne śpiewy chóru Wyższego Seminarium Duchownego i Chór katedralnego diecezji legnickiej pod dyrekcją ks. Łukasza Kutrowskiego oraz zespołu śpiewaczego “Cantus Mirabilis” pod dyrekcją Pana Organisty Daniela Dziudy. Długa kolejka wiernych: każdy chce oddać pokłon Ukrzyżowanemu.

Komunia święta udzielona z darów konsekrowanych podczas Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Znak, że Pan Jezus Chrystus, choć już zszedł do Otchłani, wciąż jest z nami! I – na potwierdzenie tego właśnie – procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu.

Po Liturgii Wielkiego Piątku szansa na pojednanie się z Chrystusem w sakramencie pokuty i pojednania.  Nie da się tego objąć umysłem, bo Jego Miłość nie zna granic. Trzeba uwierzyć.

foto: Piotr Pociejkin

więcej zdjęć na: www.katedra.legnica.pl

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w lipcu i sierpniu furta kurialna będzie otwarta w godzinach 9.00-13.00