Papieskim szlakiem na Chojnik

W przeddzień 41. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, uczniów jeleniogórskich szkół połączyła pamięć o św. Janie Pawle II.  Międzyszkolny Rajd Papieski z jeleniogórskiej bazyliki wyruszył już po raz ósmy. Organizatorem Rajdu jest Zespół Szkół Elektronicznych im. Obrońców Poczty Polskiej w Jeleniej Górze przy współpracy  katechetów ZSET, ZST Mechanik oraz Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.

Celem Rajdu jest  zachowanie pamięci o św. Janie Pawle II, popularyzacja szlaku papieskiego,  ale  przede wszystkim zapoznanie młodego pokolenia z nauką papieża, a szczególnie z Jego przesłaniem do Młodych. Na  tę wędrówkę po śladach Wielkiego Polaka  wybrało się 110 osób. Byli wśród nich uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych, Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik, Zespołu Szkół Elektronicznych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, SP5 , SP 7 oraz  Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.

Punktem centralnym była Eucharystia celebrowana w  jeleniogórskiej bazylice. To w niej, 3 września 1956 r. mszę św. odprawił Karol Wojtyła. Pozostał ślad po tym wydarzeniu w postaci wpisu ks. Karola Wojtyły do parafialnej księgi posług kapłańskich. Podczas homilii, którą wygłosił ks. dziekan Bogdan Żygadło, została młodzieży przypomniana nauka Ojca Świętego (w formie zapisu audio) adresowana do Młodych. Tych słów Jana Pawła młodzież słuchała w wielkim skupieniu.

Po Mszy św. posililiśmy nasze ciała słodkimi bułeczkami.  Około południa wyruszyliśmy na papieski szlak, prowadzeni przez przewodnika górskiego pana Krzysztofa Dwojaka, który starał się przekazać uczestnikom jak najwięcej informacji nie tylko na temat szlaku, którym szliśmy, ale także opowiadał wiele ciekawostek dotyczących Karkonoskiego Parku Narodowego.

Po prawie godzinnym marszu, stanęliśmy na dziedzińcu zamkowym i tam mogliśmy  odpocząć, zwiedzić Chojnik, ale przede wszystkim zatrzymać się na chwilę refleksji i modlitwy, którą poprowadził ks. Przemysław Milewski. Niestety w tym roku, ze względu na trwający remont i prace konserwatorskie, nie mogliśmy stanąć pod pamiątkową  tablicą, która umieszczona została w ruinach dawnej kaplicy zamkowej.