PARAFIA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W BRUNOWIE

Telefon: 76-817-44-92

E-mail: parafiabrunow@gmail.com

Dekanat: Chocianów

Pierwszy kościół wzmiankowany w 1399 r., przejęty przez protestantów w 1524 r., w latach 1834-1836 na miejscu wcześniejszego kościoła wzniesiono nową klasycystyczną budowlę. Kościół murowany, orientowany, jednonawowy z wyodrębnionym prezbiterium czworoboczną wieżą od zachodu w zwieńczeniu ośmioboczna, zakończona galeryjką i stożkowym hełmem z dwoma dzwonami. Jest to budowla wolnostojąca, jednonawowa, orientowana wzniesiona na rzucie prostokąta, z jednym poziomem empor, w elewacjach okna zakończone łukami.  We wnętrzu zachowały się m.in. drewniana chrzcielnica z końca XVII w., prospekt organowy z XVIII w., obraz z kolekcji bp Förstera, dziewiętnastowieczne witraże, oraz kilka renesansowych i barokowych, kamiennych płyt nagrobnych i epitafiów. Przy kościele znajduje się gotycka kamienna chrzcielnica z XIV w.

Kościół filialny pw.św. Józefa. Górzyca

Kościół wzmiankowany w 1356 r., wzniesiony w XIV w., przebudowany w XVIII w. Jest to budowla wolnostojąca, jednonawowa, orientowana wzniesiona na rzucie prostokąta, z emporą w nawie i wyodrębnionym węższym oraz trójbocznie zakończonym prezbiterium z przyporami. Na osi fasady zachodniej masywna, kamienna wieża w górnej części ośmioboczna zwieńcza ostrosłupowym hełmem. W murach kościoła zachowało się kilka kamiennych płyt nagrobnych z XVII i XVIII w. We wnętrzu świątyni zachował się klasycystyczny prospekt organowy, reszta wyposażenia współczesna.

Kaplica pw.św. Matki Kościoła. Ogrodziska

Kaplica mszalna znajduje się w pomieszczeniach gospodarczych zaadoptowanych na cele kultu. Wyposażenie współczesne.

NIEDZIELE:

– Ogrodzisko: 9.00

– Górzyca: 10.30

– Brunów: 12.00

DNI POWSZEDNIE:

– czas letni: 18.00

– czas zimowy: 17.00

Liczba mieszkańców: 1479

Odpust parafialny: 14 września

Wieczysta adoracja: 25 lutego

Miejscowości należące do parafii:

Krzeczyn Mały, Górzyca, Ogrodzisko, Brunów