PARAFIA ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W CHOJNOWIE

Proboszcz: ks. Marek Osmulski

Wikariusz: ks. Damian Skrzypek, ks. Łukasz Świerniak

 

Adres: ul. Ściegiennego 4, 59-225 Chojnów

Telefon: 76-818-70-92

mosmul@wp.pl

www.fara-chojnow.pl

 

Dekanat: Chojnów

Kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła (wezwanie wcześniejsze Matki Bożej) wzmiankowany w 1335 r., wzniesiony na miejscu wcześniejszego w latach 1390-1468, z kaplicami z XV i XVI w., gruntownie restaurowany w XIX w.  Jest to orientowana, trzynawowa bazylika murowana z cegły i piaskowca, z poligonalnie zakończonym prezbiterium. Fasada zachodnia zwieńczona schodkowym szczytem. W fasadzie na zakończeniu nawy północnej wznosi się czworoboczna wieża z ośmioboczną nadbudówką, nakrytą murowanym hełmem z ok. 1600 r. Od północy do kościoła przylega kruchta, nakryta żebrowym sklepieniem przeskokowym z renesansowymi szczytami oraz kaplica Bożywojów i zakrystia. W przebudowanym na początku XX w. wnętrzu zachowały się: gotycki tryptyk z początku XVI w., wczesnobarokowy ołtarz, ambona i chrzcielnica z II poł. XVIII w., oraz XVII i XVIII w. obrazy i późniejszy prospekt organowy. We wnętrzu kościoła i na jego ścianach zewnętrznych wmurowanych zostało wiele pomników nagrobnych i epitafiów z okresu renesansu, manieryzmu, baroku i klasycyzmu, w tym całopostaciowy nagrobek Wolfa Bożywoja z 1551 r. 

Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela w Pątnowie

Kościół pierwotny wzmiankowany w latach 1362 i 1399. Obecny kościół wzniesiony został na miejscu wcześniejszego w latach 1705-1707. Jest to budowla jednonawowa, z wydzielonym prezbiterium i umieszczoną w fasadzie zachodniej wieżą, zwieńczoną barokowym hełmem prześwitowym i dzwonem z 1768 r. We wnętrzu zachował się barokowy ołtarz i pojedyncze elementy wyposażenia, oraz odkryte na ścianach prezbiterium średniowieczne dekoracje  W murach zewnętrznych kościoła i kruchcie zachowało się kilka płyt nagrobnych z XVIII i XIX w.

Kaplica mszalna, bez wezwania – Dobroszów

Kaplica mieści się w adoptowanym na cele kultu budynku po świetlicy szkolnej, który położony jest w centrum miejscowości. 

Kościół filialny pw. w Budziwojowie

Kościół to nowa budowla realizowana na podstawie projektu zatwierdzonego w 2000 r. Przy obiekcie zrealizowanym w stanie surowym, prowadzone są dalsze prace budowlane i podejmowane działania związane z jego wyposażeniem. 

NIEDZIELE:

– Chojnów: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00

– Dobroszów: 8.30

– Pątnów: 9.45

– Budziwojów: 11.00

 

DNI POWSZEDNIE:

–  6.30, 7.00, 18.00

– porządek wakacyjny: 7.00, 7.30, 18.00 

Liczba mieszkańców: 10757

Odpust parafialny: 29 czerwca

Wieczysta adoracja: 16 grudnia

Ulice w parafii:

Akacjowa, Andersa, Baczyńskiego, Bohaterów Powstania Warszawskiego, Broniewskiego, Brzozowa, Chrobrego, Ciemna, Chopina, Długosza, Drzymały, Pl. Dworcowy, Fabryczna, Goleszańska, Grodzka, Grottgera, Grunwaldzka, Kolejowa, Komuny Paryskiej, Kościuszki, Krasickiego, Kilińskiego, Katedralna, Kazimiera Wielkiego, Kochanowskiego, Konarskiego, Kraszewskiego, Królowej Jadwigi, Krótka, Kruczkowskiego, Kwiatowa, Legnicka, Lubińska, Lipowa, Łużycka, Łokietka, Maczka, Matejki, Moniuszki, Niemcewicza, Nowa, Okrzei, Poźniaków, Przelot, Parkowa, Paderewskiego, Racławicka, Reja, Różana, Rynek, Rzemieślnicza, Sienkiewicza, Sikorskiego, Skłodowskiej, Słoneczna, Słowackiego, Słowiańska, Sobieskiego, Staffa, Szpitalna, Ściegiennego, Tulipanowa, Tuwima, Tkacka, Wojska Polskiego, Wolności, Zielona, Żeromskiego

Miejscowości należące do parafii:

Chojnów, Budziwojów, Dobroszów, Gołocin, Michów, Pawlikowice-Pątnów

Diecezja Legnicka
Scroll Up
X