PARAFIA MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W GROMADCE

Adres: ul. Słowackiego 1, 59-706 Gromadka

Telefon: 75-738-23-36

Dekanat: Bolesławiec Wschód

Kościół został zbudowany przez ewangelików w 1910 r. Jest to budowla murowana, salowa z wydzielonym płytkim prezbiterium i wieżą w ostatnim przęśle zlicowana z fasadą, na wieży dwa dzwony, z których jeden pochodzi z b. Jugosławii, drugi  z kościoła w Wierzbowej. Dachy dwuspadowe, wnętrze nakryte drewnianym stropem belkowym z odkrytą i profilowaną więźbą, w elewacjach okna ostrołukowe. We wnętrzu zachowały się pojedyncze elementy wyposażenia neogotyckiego i pojedyncze wartościowe witraże.

Kościół filialny: pw. Matki Bożej Różańcowej. Modła

Kościół  wymieniany w dokumentach w 1580 r., w latach 1875-1877 ewangelicy zbudowali kościół neogotycki. Po 1945 r. z kościoła korzystali katolicy i wierni greckokatoliccy.Jest to budowla jednonawowa z cegły klinkierowej, z prostokątnie zamkniętym prezbiterium od wschodu i przy ścianie północnej z kwadratową wieżą zwieńczoną strzelistym, ośmiobocznym hełmem. Dachy dwuspadowe, we wnętrzu drewniany strop z odkrytą i profilowaną więźbą, drewniana empora, w elewacjach okna ostrołukowe. W kościele zachowały się neogotyckie, przyścienne ołtarze boczne, polichromowana ambona, kamienna chrzcielnica z 1580 r., oraz prospekt organowy.

Kościół filialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Wierzbowa

Kościół wzniesiony przez ewangelików w 1756 r. jako budowla szachulcowa, przebudowano wzmacniając konstrukcję elementami z kamienia w 1819 r. i 1847 r. Wieżę kościoła podwyższono w 1819 r. zwieńczając hełmem ośmiobocznym hełmem i dzwonem z 1819 r. Jest to budowla jednonawowa, kamienno-szachucowa, z dwoma rzędami okien w elewacjach i mansardowymi w połaciach dachu. Dachy dwuspadowe, wnętrze z dwoma poziomami empor, całość zabudowana drewnianą klepką. Część obecnego wyposażenia kościoła stanowią obiekty pochodzące z kościoła na kresach, skąd przybyła większość powojennych mieszkańców Wierzbowej. W kościele zachowały się nieczynne organy z 1875 r.

NIEDZIELE:

– Gromadka: 7.30, 12.00

– Modła: 9.00

– Wierzbowa: 10.30

DNI POWSZEDNIE:

Liczba mieszkańców: 3298

Odpust parafialny: 26 sierpnia

Wieczysta adoracja: 4 lutego

Miejscowości należące do parafii:

Gromadka, Borówki, Modła, Patoka, Wierzbowa

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w dniu 14 grudnia (piątek) ze względu na adwentowy dzień skupienia