PARAFIA ŚW. JANA CHRZCICIELA W KRZEWINIE

Adres: Krzewina 70, 59-916 Bogatynia

Telefon: 75-771-89-90

Dekanat: Bogatynia

Kościół parafialny wzniesiony w latach 1739-40, przebudowany w II poł. XIX w. Budowla barokowa, jednonawowa, a od wschodu prostokątne prezbiterium i zamknięte półkolistą apsydą. Od północy zakrystia i kruchta, wieża od zachodu z kruchtą w przyziemiu, zwieńczona jednoprześwitowym hełmem. Dachy dwuspadowe, wnętrze nakryte drewnianym stropem z dwukondygnacyjnymi emporami z trzech stron nawy, a w prezbiterium sklepienie krzyżowe. We wnętrzu zachowały się wykonane w konwencji XIX w., m.in. ołtarz główny i ołtarze boczne, ambona, organy z różnych okresów.

Kościół filialny pw. Matki Bożej Anielskiej. Niedów

Kościół, wzmiankowany w 1346 r., obecny wzniesiony w XV w., przebudowany w 1atach 1715-21. Jest to budowla jednonawowa, z prezbiterium zakończonym wielobocznie i czworoboczną wieżą na osi, zwieńczoną hełmem z prześwitem. Dachy dwuspadowe na korpusie i mansardowe w przylegających symetrycznie do korpusu, piętrowych lożach kolatorskich, z dekorowanymi i oszklonymi frontami we wnętrzu. W wystroju i wyposażeniu wnętrza zachowały się pochodzące z czasu przebudowy m.in. wolnostojący, drewniany, architektoniczny ołtarz, drewniana polichromowana ambona i prospekt organowy. W murach magistralnych zachował się zespół trzynastu kamiennych całopostaciowych płyt nagrobnych renesansowych, barokowych i klasycystycznych od XVI do początku XIX w.

NIEDZIELE:

– Krzewina: 8.00, 11.00

– Niedów: 9.30

DNI POWSZEDNIE:

Liczba mieszkańców: 1355

Odpust parafialny: 24 czerwca

Wieczysta adoracja: 23 listopada

Miejscowości należące do parafii:

Borowo, Bratków, Kostrzyna, Krzewina, Lutogniewice, Niedów, Ręczyn, Spytków

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w dniu 14 grudnia (piątek) ze względu na adwentowy dzień skupienia
Legnicka Kuria Biskupia będzie nieczynne