PARAFIA MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W MODLIKOWICACH

Adres: Modlikowice 38, 59-516 Zagrodno

Telefon: 76-877-33-81

Dekanat: Chojnów

Kościół wzmiankowany w źródłach w 1385 r., rozbudowany przez protestantów w XVIII w. i przebudowany w latach 1820-1827. Kościół to budowla z elementami klasycystycznymi, założona na rzucie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium i zachowanymi częściowo emporami wzdłuż ścian obwodowych. Czworoboczna wieża na osi od frontu zwieńczona barokowym hełmem z latarnią. W wyposażeniu wnętrza kościoła zachował się ołtarz z elementami ołtarza wcześniejszego z 1798 r., drewniana ambona, kamienna chrzcielnica, oraz organy. W elewacjach zachowało się wiele epitafiów i pomników nagrobnych.

Kościół filialny pw. Św. Anny. Osetnica

Kościół wzmiankowany w 1399 r. Obecny kościół gotycki wzniesiony w końcu XV w., powiększony w XVI w., restaurowany w I połowie XIX i w latach trzydziestych XX w. Budowla orientowana, murowana, jednonawowa, z drewnianym płaskim stropem i węższym trójbocznie zakończonym i oskarpowanym prezbiterium, nakrytym sklepieniem sieciowym. Przy zachodniej ścianie od wewnątrz drewniana empora, oraz czworoboczna drewniana sygnaturka ponad kalenicą dachu zlicowana z fasadą, została zwieńczona barokowym hełmem z latarnią. We wnętrzu zachowała się osiemnastowieczna ambona, obraz olejny, oraz późniejszy ołtarz i organy.  W wlewacie kościoła, oraz w mur okalający teren przykościelny wmurowano nagrobki i epitafia pochodzące z XVI i XVII w.

Kościół filialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej, Wojciechów

Kościół ukończony w 1985 r., niepoświęcony. Nowy obiekt sakralny oddany do użytku i poświęcony przez bpa Józefa Pazdura 10.07.1988 r. Kościół zbudowany na planie prostokąta, z dwuspadowym nisko schodzącym dachem. Wnętrze salowe z wydzielonym prezbiterium, wyposażenie współczesne.

NIEDZIELE:

– Wojciechów: 9.00

– Osetnica: 10.30

– Modlikowice: 12.00

DNI POWSZEDNIE:

–  czas letni:

– Wojciechów (czwartek): 19.00

– Osetnica (środa): 18.00

– Modlikowice (poniedziałek, wtorek, piątek, sobota): 18.00

– czas zimowy:

– Wojciechów (czwartek): 16.00

– Osetnica (środa): 15.00