PARAFIA MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ W OKMIANACH

Adres: Okmiany 63, 59-225 Chojnów

Telefon: 76-818-89-55

Dekanat: Chojnów

Pierwotny kościół wzmiankowany w 1605 r., kolejne powstały w 1641 r., w 1771 r. w konstrukcji drewnianej, obecny  zbudowano w latach 1894-1897. Jest to budowla wzniesiona na rzucie prostokąta, jednonawowa, z neogotycką, kamienną wieżą na osi fasady.  We wnętrzu zachował się instrument organowy w prospekcie  z XVIII w., a na ścianach  płyty nagrobne i epitafia, pozostałe elementy wyposażenia współczesne.

Kościół filialny pw. Św. Anny. Krzywa

Kościół wzmiankowany w 1305 r., pierwotny zbudowany w latach 1325– 1335, obecny wzniesiony przez ewangelików w 1714 r. Kościół murowany, orientowany, salowy z dwoma kondygnacjami empor z dekoracjami malarskimi, a od wschodu zamknięty trójbocznie. Nad korpusem naczółkowy dach z lukarnami z gontu z drewnianą sygnaturką ponad kalenicą zwieńczoną barokowym hełmem z prześwitem i spiżowym dzwonem. Wnętrze kościoła nakryte polichromowanym sklepieniem kolebkowym z przedstawieniami biblijnymi i emblematycznymi. We wnętrzu kościoła znajdowała się gotycka rzeźba Pieta z XV w. Kościół zachował historyczną polichromię i część wyposażenia z czasu budowy i późniejsze, oraz umieszczonych na murach obwodowych szereg epitafiów i nagrobków z XVII i XVIII w.

Kościół filialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Radziechów

Kościół wzmiankowany w 1400 r., a zachowany kościół wzniesiono na przełomie XV i XVI w. Kościół jest budowlę orientowaną, jednonawową, z węższym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym i nawą sklepioną kolebkowo, z ornamentem okuciowym. Na osi fasady kamienna wieża nakryta dachem dwuspadowym z dwoma dzwonami, a w elewacjach dwa portale późnogotycki i renesansowy. We wnętrzu zachowały się ołtarz II poł. XVII w., chrzcielnica II poł. XVIII w. oraz liczne okazałe pomniki nagrobne i epitafia XVII i XVIII w.

NIEDZIELE:

– Radziechów: 9.30

– Krzywa: 11.00

– Okmiany: 12.30

DNI POWSZEDNIE:

–  czas letni: 18.00

– czas zimowy: 17.00

Liczba mieszkańców: 2221

Odpust parafialny: 7 października

Wieczysta adoracja: 11 marca

Miejscowości należące do parafii:

Okmiany, Groble, Krzywa, Radziechów, Wilczy Las