PARAFIA ŚW. JACKA W POGORZELISKACH

E-mail: pogorzeliska21@gmail.com

www.pogorzeliska21.parafia.info.pl

Dekanat: Chocianów

Kościół parafialny to dawny ewangelicki kościół graniczny, wzniesiony w latach 1656-1658 i gruntownie odrestaurowany po 1718 r. Jest to budowla o konstrukcji szkieletowej, później  przemurowana i wzmocniona cegłą, zwłaszcza w części wieżowej. Nakryty dachem dwuspadowym salowy korpus z wielobocznym prezbiterium posiada drewniany polichromowany strop wsparty centralnie drewnianej kolumnie, w formie palmy, oraz jeden poziom empor dekorowanych biblijnymi przedstawieniami malarskimi. We wnętrzu kościoła zachowały się późnorenesansowa ambona  i chrzcielnica oraz barokowy ołtarz z początku XVIII w., organy i wiele innych elementów zabytkowych.

Kościół filialny pw.św. Jana Bosko. Jakubowo

Kościół zbudowany i poświęcony w 1988 r. Jest to budowla współczesna, murowana, smukłej, zwartej nakrytej dwuspadowym dachem z okazałym oknem w fasadzie. Salowe wnętrze kościoła z płytkim prezbiterium nakryte strzelistym drewnianym stropem. Wystrój i wyposażenie współczesne, wykonane w drewnie naturalnym.

Kościół filialny pw.Miłosierdzia Bożego. Parchów

Kościół zbudowany i poświęcony w 1979 r. Jest to współczesny obiekt wolnostojący, założony na planie krzyża nakryty stropodachem z blaszanym poszyciem połaci dachowych. Elewacje otynkowane, duże powierzchnie okien oszklone zwykłym szkłem. Wystrój i wyposażenie wnętrza współczesne wykonane w drewnie naturalnym.

NIEDZIELE:

– Jakubowo: 8.30

– Parchów: 10.00

– Pogorzeliska: 11.30

DNI POWSZEDNIE:

– czas letni:

– Jakubowo (czwartek): 18.00

– Parchów (poniedziałek, środa): 18.00

– Pogorzeliska (wtorek, piątek, sobota): 18.00

– pierwszy piątek miesiąca: 9.00 (Jakubowo), 16.30 (Parchów), 18.00 (Pogorzeliska)

– czas zimowy (październik-kwiecień):

– Jakubowo (czwartek): 17.00