PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W PORAJOWIE

Adres: pl. Jan Pawła II 1, Porajów, 59-920 Bogatynia

Telefon: 75-773-82-16

Dekanat: Bogatynia

Parafia erygowana w 1957 r., kościół parafialny poświęcił w 1984 r. kard. H. Gulbinowicz. Jest to nowy obiekt mieszczący kościół, plebanię i zaplecze duszpasterskie. Bryła założenia skomplikowana, całość nakryta przesuniętymi w połaciach blaszanymi dachami opartymi na przyporach poza obrysem ścian magistralnych. W fasadzie, częściowo ceglanej wejście główne i dzwonnica wystająca ponad szczytem elewacji. Wnętrze salowe, stropy asymetryczne, podobnie asymetryczne prezbiterium, wyniesione kilkoma stopniami ponad poziom nawy. Wystrój i wyposażenie wnętrza współczesne.

Kościół filialny pw. św. Józefa Oblubieńca. Kopaczów

Kościół wzmiankowany na początku XV w., wzniesiony przez ewangelików w II poł. XVI w., przebudowany XVIII i XIX w. Jest to budowla orientowana z prostokątną nawą i płaskim drewnianym stropem, kwadratowe prezbiterium nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na osi korpusu czworoboczna wieża, ponad kalenicą ośmioboczna, zwieńczona hełmem z dwoma prześwitami. We wnętrzu z wydzielonym prezbiterium i emporą przy ścianie frontowej zachowały się m.in. barokowy ołtarz i ambona z XVIII w., dziewiętnastowieczne organy i żyrandol oraz kamienne nagrobki i epitafia z XVII-XVIII w.

Kościół filialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Sieniawka

Kościół wzmiankowany w średniowieczu, poświęcony był św. Tekli, obecny powstał w wyniku przebudowy wcześniejszego około 1660 r., ponownie przebudowany w 1784 r. i w końcu XIX w. Kościół jednonawowy z podniesionym ponad nawę, niewydzielonym i wielobocznie zamkniętym prezbiterium, oraz kwadratową wieżą na osi zwieńczoną dzwonkowym w kształcie, hełmem z prześwitem. Wnętrze nakryte płaskim stropem i drewnianą emporą przy ścianie frontowej. We wnętrzu drewniana zabytkowa chrzcielnica, pozostałe wyposażenie współczesne. W elewacjach kamienne płyty nagrobne i epitafia z XVII-XVIII wieku.

NIEDZIELE:

– Porajów: 8.00, 12.30

– Kopaczów: 11.00

– Sieniawka: 9.30

DNI POWSZEDNIE:

7.30 lub 18.00

Liczba mieszkańców: 2667

Odpust parafialny: uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wieczysta adoracja: 26 listopada

Miejscowości należące do parafii:

Porajów, Sieniawka, Kopaczów

Diecezja Legnicka