PARAFIA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W RACIBOROWICACH GÓRNYCH

Adres: Raciborowice Górne 188, 59-720 Raciborowice Górne

Telefon: 75-738-93-03

Dekanat: Bolesławiec Wschód

Kościół wzmiankowany w I poł. XIII w., przebudowany w XVI i XVIII w. Jest to budowla orientowana, dwunawowa z trzyprzęsłowym, oskarpowanym korpusem i dwoma kamiennymi filarami dzielącymi nawę, oraz jednoprzęsłowym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą, od zachodu z kamienną wieżą z 1577 r. zwieńczoną ośmiobocznym hełmem. Dachy dwuspadowe, w elewacjach dwa romańskie portale, w wieży portal z 1717 r., ostrołukowe, kamienne okna, wnętrze ze sklepieniami późnogotyckimi, drewniana empora muzyczna z dekoracją obrazową na zakończeniu nawy.  We wnętrzu zachowały się kamienna ambona z II poł. XVI w., kamienna chrzcielnica z 1578 r., barokowy, architektoniczny ołtarz główny z bramkami, dwa ołtarze boczne, dwa prospekty organowe z I poł. XVIII w. W murach magistralnych szereg całopostaciowych płyt nagrobnych z XVI-XVIII w.

Kaplica filialna pw. św. Antoniego. Jurków

Kaplica mszalna powstała w 1946 r. Kaplica powstała z pomieszczeń mieszkalnych dostosowanych do potrzeb sakralnych. Wystrój i wyposażenie współczesne.

NIEDZIELE:

– Raciborowice Górne: 8.30, 11.30

– Jurków: 10.15

DNI POWSZEDNIE:

– czas letni: 18.00

– czas zimowy: 17.00

Liczba mieszkańców: 2316

Odpust parafialny: 29 września

Wieczysta adoracja: 8 lutego

Miejscowości należące do parafii:

Raciborowice Górne, Raciborowice Dolne, Jurków

Diecezja Legnicka