PARAFIA STYGMATÓW ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TOMISŁAWIU

Adres: Tomisław 52, 59-724 Osiecznica

Telefon: 75-731-22-03

Dekanat: Bolesławiec Zachód

Kościół wzmiankowany w 1346 r., od 1525 r. użytkowany przez protestantów. W latach 1689-1690 powstała nowa budowla ze stojącą kilka metrów od kościoła kamienną wieżą wzniesioną w 1699 r. Kościół spłonął w 1825 r., a kolejny obiekt murowany wzniesiono w latach 1836-1837. Zachowany kościół to budowla założony na planie prostokąta bez wydzielonego prezbiterium, z trójosiowa fasadą i wieloosiowymi elewacjami bocznymi z rytmicznie osadzonymi dużymi oknami. Wolnostojąca przed fasadą kamienna wieża, założona na rzucie kwadratu w połowie wysokości ośmioboczna z balustradą w szczycie zwieńczona hełmem stożkowym. Salowe wnętrze obiegają dwukondygnacyjne empory, na tle których części prezbiterialnej umieszczono ołtarz główny, przy filarze ambonę, na zakończeniu nawy prospekt organowy z instrumentem. We wnętrzu zachowała się piaskowa chrzcielnica, a przyziemiu murów obwodowych kilka barokowych epitafiów oraz płyt nagrobnych.

Kościół filialny pw.św. Józefa Oblubieńca. Kierżno

Kościół zbudowano w 1882 r. Jest to niewielka budowla założony na planie prostokąta z dwuspadowym ceramicznym dachem i niewielką wieżą ponad kalenicą. W salowym wnętrzu z płaskim stropem, zachował się neogotycki ołtarz, pozostałe elementy wyposażenia współczesne.

NIEDZIELE:

– Tomisław: 8.00, 12.00

– Kierżno: 10.00

DNI POWSZEDNIE:

– poniedziałek-piątek: 19.00 (czas letni), 18.00 (czas zimowy)

– sobota: 9.30

Liczba mieszkańców: 1947

Odpust parafialny: 17 września

Wieczysta adoracja: 22 lutego

Miejscowości należące do parafii:

Tomisław, Kolonia-Bieniec, Kierżno, Nowa Wieś, Osieczów

Diecezja Legnicka