PARAFIA MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ W TRZEBNICACH

Telefon: 76-817-41-79

www.trzebnice.info.pl

Dekanat: Chocianów

Pierwotny kościół wzniesiono na przełomie XII i XIII w., w 1792 r. kościół spłonął, a na jego miejscu ewangelicy przełomie XVIII i XIX w. wznieśli nową budowlę, którą przebudowano w 1874 r. Jest to budowla murowana jednonawowa, założona na rzucie prostokąta z wieżą wbudowaną w elewację frontową oraz klatkami schodowymi dostawionymi do elewacji bocznych i prezbiterialnej w formie okrągłych wieżyczek. Wieża w górnej partii wraz z hełmem obita blachą miedzianą. Mury obwodowe pięcioprzęsłowego korpusu kościoła, wsparto na wielouskokowych przyporach, umieszczając w elewacjach bocznych trzy poziomy okien. Wnętrze kościoła obiega jeden poziom empor, wspartych na filarach i marmoryzowanych kolumnach podtrzymujących płaski strop. We wnętrzu zachował się ołtarz klasycystyczny, wcześniej ambonowy, z dwiema parami kolumn i trójkątnym naczółkiem, a na emporze muzycznej instrument organowy z rozbudowanym prospektem.

Kościół filialny pw.Chrystusa Króla. Michałów

Kościół powstał w latach 1989-1993, niepoświęcony. Jest to budowla nowa, murowana i wolnostojąca z sygnaturką i kruchtą przy elewacji frontowej. Wnętrze świątyni nakryte stropodachem z widoczną drewnianą konstrukcją, wydzielonym prezbiterium i emporą przy ścianie szczytowej. Wystrój i wyposażenie wnętrza współczesne.

Kaplica filialna pw. św. Floriana. Żabice

Kaplica powstała w wyniku adaptacji pomieszczeń gospodarczych na cele kultu w 1981 r., niepoświęcona.  Obiekt jest otynkowany, z dwuspadowym, ceramicznym dachem i kruchtą dobudowaną do elewacji bocznej. Wnętrze niskie, posiada niewydzielone prezbiterium i współczesne wyposażenie.

NIEDZIELE:

– Trzebnice: 8.00, 12.00

– Żabice: 9.30

– Michałów: 10.30

DNI POWSZEDNIE:

–  18.00 (poniedziałek-piątek)

Liczba mieszkańców: 1390

Odpust parafialny: 7 października

Wieczysta adoracja: 3 marca

Miejscowości należące do parafii:

Trzebnice, Michałów, Żabice

Diecezja Legnicka