Patronalne święto strażaków w Lubomierzu

W niedzielę 6 maja w Lubomierzu strażacy OSP Gminy i Miasta Lubomierz obchodzili swoje patronalne święto. W uroczystości uczestniczył J.E. ks. bp dr Marek Mendyk – biskup pomocniczy diecezji legnickiej wraz z dyrektorem Wydziału Katechetycznego LKB ks. dr Jarosławem Kowalczykiem. Strażacka brać z OSP oczekiwała na Dostojnego Gościa na Placu Kościelnym. Delegacja Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej poprowadziła Księdza Biskupa od plebanii do kościoła w szpalerze druhen i druhów ze wszystkich jednostek OSP Miasta i Gminy Lubomierz. Po powitaniu w kościele, strażacy poprosili Bpa Marka o sprawowanie Eucharystii w intencji strażaków OSP i ich rodzin. Wraz z Ks. Biskupem Najświętszą Ofiarę sprawował proboszcz parafii ks. kan. dr Erwin Jaworski oraz kapelan strażaków ks. Piotr Olszówka. Oprócz rodzin strażackich i parafian we Mszy św. udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Lwówku Śląskim oraz przedstawiciele władz samorządowych – z burmistrzem Lubomierza Wiesławem Ziółkowskim i radnym powiatu Markiem Chrabąszczem na czele. Obecna była również dyrektor Zespołu Szkół p. Joanna Paśko – Sikora, a także dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego p. Marek Kozak

W Słowie Bożym Ksiądz Biskup m.in. podkreślił, że strażacy służą wszystkim bez wyjątku i wg badań cieszą się 87% zaufaniem społeczeństwa, a co do ich pracy nikt nigdy nie zgłaszał zastrzeżeń. Nie bez znaczenia jest przyzywanie św. Floriana – rzymskiego legionisty, który postawił Chrystusa w centrum swojego życia. Bp Marek podkreślił także rolę żon strażaków, które cierpliwie i wyrozumiale wspierają swoich mężów w służbie „Bogu na chwałę i ludziom na pożytek”. Życzył strażakom, aby zawsze gasili pożary, ale nigdy nie gasili ducha.

Na zakończenie Eucharystii strażacy podziękowali Księdzu Biskupowi wręczając podręczny sprzęt ochrony przeciwpożarowej z życzeniami, aby stanowił jedynie element dekoracji i nie musiał być używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Również burmistrz Lubomierza podziękował Dostojnemu Gościowi za udział w miejsko – gminnych obchodach Dnia Strażaka. Słowa uznania skierował też do proboszcza parafii w Lubomierzu ks. Erwina Jaworskiego oraz do kapelana strażaków OSP ks. Piotra Olszówki, dziękując za owocną współpracę na wielu płaszczyznach życia lokalnej społeczności.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przykościelnym, gdzie Bp Marek poświęcił 3  lekkie wozy ratowniczo – gaśnicze  dla jednostek OSP w Lubomierzu, Pasieczniku i Golejowie oraz nowy sprzęt strażacki. Wodą święconą pokropił także wszystkich strażaków. Ksiądz Biskup wspomniał również, że jego wujkowie byli druhami ochotnikami, a kiedy zawyła syrena, to ich matki i żony przygotowywały sprzęt strażacki, a babcia brała do ręki różaniec i modliła się za udających na akcję, prosząc Maryję o ich szczęśliwy powrót.

Dopełnieniem strażackich uroczystości w Lubomierzu była agapa w refektarzu internatu Zespołu Szkół. Gospodarz miejsca p. Edward Korecki zaprosił Dostojnego Gościa, duszpasterzy i uczestników uroczystości z ich najbliższymi na obiad. Strażacy zadbali o tort z wymownym sercem, które wyraża, że wszystko, co robią wykonują sercem. Widocznym tego efektem są m.in. wyniki plebiscytu „Najlepszy strażak i najlepsza jednostka OSP Dolnego Śląska”, który prowadzi „Gazeta Wrocławska”; w I jego etapie strażak ochotnik dh Łukasz Moszczyński i drużyna OSP z Lubomierza zajęli I miejsca w powiecie lwóweckim.

 

foto: Iwona Adamowicz / OSP Milęcice

 

 

Diecezja Legnicka
Scroll Up
X