Podwójny jubileusz bp. Stefana Cichego

W środę 12 września w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy biskup Stefan Cichy obchodził 55 rocznicę święceń prezbiteratu 20 rocznicę święceń biskupich. Uroczystą Mszę św. w intencji Jubilata koncelebrowało 11 biskupów z Wrocławia, Świdnicy, Zielonej Góry, Katowic i Legnicy oraz ok. 40 księży.

Na początku uroczystości biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski powitał wszystkich zgromadzonych w świątyni i przybliżył drogę kapłańską i biskupią dostojnego Jubilata.

Podczas uroczystej Mszy św. homilię wygłosił arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, a zarazem wychowanek biskupa Stefana Cichego.

Na zakończenie uroczystości życzenia w imieniu duchowieństwa złożył biskup Marek Mendyk – biskup pomocniczy legnicki.

W imieniu osób świeckich, życzenia biskupowi Stefanowi Cichemu złożyli przedstawiciele Akcji Katolickiej.

Biskup Senior Stefan Cichy w 1963 r., po święceniach prezbiteratu był wikariuszem w trzech parafiach, później studiował liturgikę w Wiedniu, był też wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Aż 6 wychowanków dzisiejszego Jubilata zostało wyświęconych na biskupów. Biskup senior przez 8 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. W 2005 roku papież Jan Paweł II mianował go Biskupem Legnickim. Władzę w diecezji sprawował przez kolejnych 9 lat. W 2014 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Legnicy.

Relacja z uroczystości na stronie Radia Plus Legnica

Więcej również na stronie Niedzieli legnickiej

Rozmowa z Jubilatem na stronie Radia Plus Legnica

Diecezja Legnicka