Polkowice. Bohaterowie na dachu Atlasu [FILM]

Trzej podopieczni polkowickiego WTZ zdobyli 4-tysięcznik. Zobacz film z tej wyprawy.

W Polkowicach w Auli Forum odbyła się uroczystość, która oficjalnie zamknęła niezwykły projekt o nazwie „Niepełnosprawni bracia na Dachu Afryki Północnej”. W jego ramach trzech podopiecznych polkowickich Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie Charytatywne „Żyć Godnie” pojechało do Maroka. Tam bowiem znajduje się szczyt Dżabal Tubkal, którego wysokość wynosi nieco ponad 4 tys. m. A właśnie o taką wysokość chodziło pomysłodawcom akcji, ponieważ przekroczenie tej granicy wysokości uprawnia do ubiegania się o członkostwo w klubie wysokogórskim.

​Polkowickie Stowarzyszenie Charytatywne „Żyć Godnie” podsumowało wyprawę trzech swoich podopiecznych na marokański 4-tysięcznik Dżabal Tubkal. Gościem gali w Auli Forum był legendarny polski himalaista Krzysztof Wielicki.
– Byli zapaleńcy z niepełnosprawnością ruchową, którzy zdobyli nawet Mount Everest. Jednak ciągle nikt nie chce brać na siebie ryzyka zabierania w góry wysokie osób z niepełnosprawnością umysłową. Pomyślałem, że może warto zaryzykować i przełamać to tabu – mówi Stanisław Rapczuk.

Wyprawa się udała i dwóch z trzech podopiecznych zdobyło szczyt. Trzeciemu zabrakło naprawdę niewiele. Podczas podsumowania akcji zaprezentowano film z wyprawy. Można go obejrzeć poniżej.

Gościem spotkania w Polkowicach był legendarny polski himalaista Krzysztof Wielicki. Opowiadał on o swoim zdobywaniu szczytów. W trakcie wypraw odkrywał siłę działania zespołowego, braterstwo międzyludzkie, a także potęgę umysłu. Według niego tylko posiadanie takich cech sprawia, że człowiek jest w stanie zdobywać najwyższe szczyty. – Każdy ma inne talenty. Każdy także ma swoje szczyty. Dla jednego będzie to wstanie z łóżka w chorobie, dla innego okrążenie Kopca Kościuszki, dla innego wejście na Mount Everest – mówił K. Wielicki.

I najwyraźniej trzej bohaterowie poniższego filmu posiadają właśnie te cechy, ponieważ tuż po zakończeniu filmu na sali wybuchła prawdziwa burza oklasków.

Pełna fotorelacja znajduje się na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

Scroll Up