Polkowice. Bohaterowie na dachu Atlasu [FILM]

Trzej podopieczni polkowickiego WTZ zdobyli 4-tysięcznik. Zobacz film z tej wyprawy.

W Polkowicach w Auli Forum odbyła się uroczystość, która oficjalnie zamknęła niezwykły projekt o nazwie „Niepełnosprawni bracia na Dachu Afryki Północnej”. W jego ramach trzech podopiecznych polkowickich Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie Charytatywne „Żyć Godnie” pojechało do Maroka. Tam bowiem znajduje się szczyt Dżabal Tubkal, którego wysokość wynosi nieco ponad 4 tys. m. A właśnie o taką wysokość chodziło pomysłodawcom akcji, ponieważ przekroczenie tej granicy wysokości uprawnia do ubiegania się o członkostwo w klubie wysokogórskim.

​Polkowickie Stowarzyszenie Charytatywne „Żyć Godnie” podsumowało wyprawę trzech swoich podopiecznych na marokański 4-tysięcznik Dżabal Tubkal. Gościem gali w Auli Forum był legendarny polski himalaista Krzysztof Wielicki.
– Byli zapaleńcy z niepełnosprawnością ruchową, którzy zdobyli nawet Mount Everest. Jednak ciągle nikt nie chce brać na siebie ryzyka zabierania w góry wysokie osób z niepełnosprawnością umysłową. Pomyślałem, że może warto zaryzykować i przełamać to tabu – mówi Stanisław Rapczuk.

Wyprawa się udała i dwóch z trzech podopiecznych zdobyło szczyt. Trzeciemu zabrakło naprawdę niewiele. Podczas podsumowania akcji zaprezentowano film z wyprawy. Można go obejrzeć poniżej.

Gościem spotkania w Polkowicach był legendarny polski himalaista Krzysztof Wielicki. Opowiadał on o swoim zdobywaniu szczytów. W trakcie wypraw odkrywał siłę działania zespołowego, braterstwo międzyludzkie, a także potęgę umysłu. Według niego tylko posiadanie takich cech sprawia, że człowiek jest w stanie zdobywać najwyższe szczyty. – Każdy ma inne talenty. Każdy także ma swoje szczyty. Dla jednego będzie to wstanie z łóżka w chorobie, dla innego okrążenie Kopca Kościuszki, dla innego wejście na Mount Everest – mówił K. Wielicki.

I najwyraźniej trzej bohaterowie poniższego filmu posiadają właśnie te cechy, ponieważ tuż po zakończeniu filmu na sali wybuchła prawdziwa burza oklasków.

Pełna fotorelacja znajduje się na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.