Polkowice pod opieką św. Sebastiana

W środę 20 stycznia, we wspomnienie św. Sebastiana męczennika, w Polkowicach, najpierw w kościele św. Michała Archanioła o g. 9,00, a następnie w kościele Matki Bożej Łaskawej Polkowiczanie modlili się za wstawiennictwem św. Sebastiana.

O g. 18 została w kościele MBŁ odprawiona została Msza św. odpustowa ku czci św. Sebastiana. Podczas Eucharystii został intronizowany i poświęcony nowy obraz św. Sebastiana.

Miasto Polkowice związane jest z postacią świętego Męczennika od ponad 340 lat. Ma to związek z dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w mieście w 1680 roku. Polkowice nawiedziła wówczas zaraza dżumy, podczas której zmarła niemal połowa mieszkańców. – W obliczu tych tragicznych wydarzeń, władze miasta wraz z duchowieństwem i mieszkańcami zawierzyły wszystkich opiece św. Sebastiana, prosząc o ratunek – wspomina Przewodniczący Rady Miasta Roman Rozmysłowski.

W nawiązaniu do tych wydarzeń w 2019 roku rozpoczęły się formalne przygotowania do uroczystego ogłoszenia św. Sebastiana patronem miasta. Pamięć o Patronie i jego kult rozwija się w mieście, zarówno w kościele św. Michała Archanioła, gdzie znajduje się ołtarz św. Sebastiana, jak i w parafii Matki Boskiej Łaskawej, gdzie kilka lat temu ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy erygował kaplicę św. Sebastiana. – Tegoroczny odpust jest jednym z etapów przygotowań do uroczystego ogłoszenia św. Sebastiana patronem Polkowic – podkreśla obecny proboszcz ks. Marek Kluwak.

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks Bogusław Wolański. Po homilii został uroczyście wniesiony i intronizowany nowy obraz św. Sebastiana ofiarowany przez władze miasta, powiatu i mieszkańców. Przewodniczący liturgii oraz Przewodniczący Rady Miasta zawierzyli mieszkańców swojemu Patronowi.

Natomiast burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki przypomniał, że dzięki poczuciu wspólnoty, dzięki zgodzie i zaufaniu św. Sebastianowi 340 lat temu Polkowice zostały uwolnione od dżumy. – Dziś, w obliczu pandemii, ale także wszystkich wyzwań jakie stoją przed naszą lokalną wspólnotą, ta zgoda powinna być obecna tak samo mocno, jak przed wiekami – podkreślił.

Warto też dodać, że w ramach przygotowań do lipcowych uroczystości zorganizowany został konkurs plastyczny dla szkół podstawowych pt. „Codzienne życie św. Sebastiana – patrona Polkowic”. Wszystkie prace można obejrzeć w kościele Matki Boskiej Łaskawej do 31 stycznia 2021 r.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica oraz na stronie Niedzieli legnickiej

 

Scroll Up