Powstała aplikacja dla księży i ministrantów do organizacji służby liturgicznej

Stworzona została aplikacja do organizacji służby liturgiczne w parafii. Mogą z niej skorzystać księża, ale także ministranci. „Chcieliśmy zwiększyć frekwencję ministrantów mimo pandemii i to się udało” – mówi Dominik Klita, twórca aplikacji.

Aplikacja o której mowa to „Appostoł”. Jej pomysł zrodził się w zeszłym roku. W trakcie kolędy przyszedł ksiądz, który powiedział, że dla niego byłaby przydatna aplikacja w której mógłby zarządzać ministrantami i służbą liturgiczną. Pomysł nam się spodobał i po miesiącu zaczęliśmy ją tworzyć – mówi Dominik Klita.

Aplikacja była konsultowana z duszpasterzami ministrantów. Zależało nam na tym, żeby nazewnictwo było poprawne, oraz spełniało założenia i potrzeby księży. Byłem przez kilkanaście lat ministrantem, więc wiedziałem, jak zrobić aplikację atrakcyjną dla ministrantów, ale zależało mi też na tym, żeby to było narzędzie, które ułatwi pracę księżom– dodaje.

Przed oficjalnym uruchomieniem programu twórcy przeprowadzili testy aplikacji w kilku parafiach. Okazało się, że dzięki niej w niektórych wspólnotach zwiększyła się frekwencja ministrantów przy ołtarzu. Pojawili się też nowi kandydaci. Po pierwsze chcieliśmy zwiększyć frekwencję ministrantów mimo pandemii. Przed wprowadzeniem aplikacji w parafiach frekwencja była na poziomie 50 procent. Po jej wprowadzeniu, w ciągu miesiąca zwiększała się do 75 procent. Po drugie, przez aplikację ilość kandydatów do służby przy ołtarzu się zwiększała, bo ministranci pokazywali aplikację swoim kolegom – zwraca uwagę.

Aplikacja ma kilka funkcji. Można stworzyć kalendarz z asystami i innymi wydarzeniami, pełni też rolę komunikatora. Dla księży, którzy przydzielają ministrantom punkty za asysty, tworzy też ranking, który jest motywujący dla wielu młodych ludzi. Aplikacja wysyła też powiadomienia ministrantom z przypomnieniem o zbiórce, czy o obowiązkowym służeniu.

Od uruchomienia „Appostoła” korzysta z niej ponad 50 parafii. Twórcy zadeklarowali, że 10 procent zysku przeznaczają na cel charytatywny.

Aplikacja jest dostępna w Google Play i App Store.

Szczegóły: www.apostol.pl

źródło: Arkadiusz Grochot/Stacja7