Pożegnanie śp. ks. prał. Mariana Sobczyka

W poniedziałek, 9 września, w złotoryjskiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej, została odprawiona pod przewodnictwem Biskupa legnickiego Msza św. pogrzebowa, za zmarłego długoletniego proboszcza tej parafii, ks. prał. Mariana Sobczyka.

We Mszy św. wzięło udział ponad 60 księży, mieszkańcy Złotoryi oraz delegacje z parafii w których poprzednio pracował ks. Sobczyk.

– Modlimy się, prosząc, aby Bóg go przyjął w wielkim miłosierdziu swoim i dziękujemy Panu Bogu i jemu, za to wszystko co stało się dobrem przez jego chrześcijańskie życie i kapłańskie posługiwanie. To sylwetka człowieka, który potrafił żyć między ludźmi mocą Jezusa Chrystusa – mówił o zmarłym biskup Zbigniew.Ks. prał. Marian Sobczyk, zmarł 5 września 2019 r., w 81. roku życia i w 55. roku kapłaństwa. Urodził się w roku 1938 w Radwanie (diec. Sandomierska). Pierwsze sakramenty przyjął w parafii w Iwaniskach. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej podjął naukę w LO w Chobrzanach k/Sandomierza. W 1958 r. po zdaniu matury, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 czerwca 1964 roku w kościele pw. św. Doroty we Wrocławiu, z rąk bpa Pawła Latuska.

Jako wikariusz pracował w parafiach: w Piławie Górnej (1964-67), Bieniowie (1967), Bielawie (1967-70), Namysłowie (1970-73) i Bolkowie (1973-75).

W latach 1975-80 pełnił funkcję proboszcza parafii w Kraśniku Dolnym, następnie w Świerzawie (1980-86) aby od 1 lipca 1986 r. zostać proboszczem parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Złotoryi, pełniąc tę funkcję do 30 czerwca 2014 roku, kiedy to osiągnął wiek emerytalny i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Legnicy, a parafia przekazana została O. Franciszkanom.

Po Mszy św. w Złotoryi, trumna z jego ciałem została przewieziona do kościoła parafialnego w Iwaniskach (diec. Sandomierska) i tam we wtorek 10 września, po Mszy św. pogrzebowej, pod przewodnictwem delegata Biskupa legnickiego ks. prał. Józefa Lisowskiego kanclerza kurii, została złożona do grobu na miejscowym cmentarzu.

Zmarłego prezbitera, polecamy pamięci modlitewnej.

Pełna fotorelacja na stronie Niedzieli Legnickiej.

foto: ks. Piotr Nowosielski