Pozostał niedosyt

Po raz pierwszy w historii diecezji połączono rekolekcje ewangelizacyjne z aktywnych spędzaniem wolnego czasu i spotkaniami ze sportowcami. Projekt chwycił i ma szansę na ciąg dalszy. – Na szczęście – mówią jego uczestnicy.

W Szklarskiej Porębie zakończył się Obóz Ewangelizacyjno-Sportowy zorganizowany przez parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy. Przez siedem dni ponad 40 uczestników brało udział w niezwykłym przedsięwzięciu.

Jak wyjaśnia ks. Robert Bielawski, wikary w parafii Świętych Piotra i Pawła, był to obóz katolicki, skupiający młodych ludzi tego wyznania i przekazujący nauczanie Kościoła katolickiego. Te cechy upodabniają go do wielu spotkań ewangelizacyjnych organizowanych w diecezji. Reszta to same różnice.

– To było jedyne w swoim rodzaju połączenie ewangelizacji ze sportem. W programie znalazły się bowiem oprócz codziennych Mszy świętych, konferencji nt. listu św. Jakuba czy spotkaniu z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim, także m. in. zajęcia karate, spotkanie z modelką i prezenterka telewizyjna a nawet zajęcia ze strongmanem – wylicza jednym tchem ks. Robert Bielawski.

W programie obozu były także wyjścia w góry oraz koncert zespołu GGDuo, czyli Gabi i Wojciecha Gąsiorów. Jego organizatorzy przygotowali harmonogram zajęć w taki sposób, aby aby odpowiadał na potrzeby współczesnej młodzieży, młodych ludzi uczących się, studiujących i pracujących. I to się udało.

– Trening karate będę jeszcze długo czuła w mięśniach. A sobotnie, wieczorne uwielbienie, w sercu – zapewnia Natalia z par. pw. św, Jana Chrzciciela w Legnicy. Z kolei na Karolinie z legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, największe wrażenie zrobiło wprowadzenie do skrutacji Pisma świętego (bp Zbigniew Kiernikowski) i konferencje księży nt. interpretacji listu św. Jakuba.

– Ten list jest bardzo konkretny, mocny w treści, surowy. Po tych konferencjach na temat tego listu dotarło do mnie, jak ważne jest to, o czym on mówi. Że słowem możemy zarówno błogosławić i przeklinać. Że po to mamy dwoje uszu i jedne usta, żeby więcej patrzeć, a mniej mówić – opowiada swoje wrażenia Karolina.

Ten tydzień OES-u był także bardzo udany dla duchownych prowadzących rekolekcje. Zarówno księża Robert Bielawski i Przemysław Milewski, jak i diakon Adrian Sielicki, który na obozie w Szklarskiej Porębie podczas Eucharystii głosił homilie o oratoriach młodzieżowych.

– To, co zaplanowaliśmy, zostało zrealizowane. Mimo to czuję niedosyt, zwłaszcza z tej strony duchowej. Cieszę się, z takiego przyjęcia naszego pomysłu przez młodzież. Było widać, że taka forma rekolekcji im odpowiada, połączenia ducha i fizyczności. Mam wrażenie, że ewangelizowanie da się połączyć jeszcze z wieloma innymi sferami życia, nie tylko ze sportem – uważa kl. Adrian Sielicki.

Dlatego ks. Robert Bielawski już teraz planuje kolejny OES w przyszłym roku, tak, by rekolekcje w Białej Dolinie (dzielnica Szklarskiej Poręby) nabrały charakteru cyklicznego. Bo, jak sam mówi, ważne, żeby podczas nich człowiek poczuł, że jest człowiekiem. A rekolekcje ewangelizacyjne połączone ze sportem, malarstwem, muzyką czy jakimkolwiek innym elementem codziennego życia, zawsze będą czymś wartościowym.”Ewangelia to przecież życie”, mówi.

Pełną fotorelację można zobaczyć TUTAJ.

Diecezja Legnicka
Scroll Up
Informujemy, że w dniu 14 grudnia (piątek) ze względu na adwentowy dzień skupienia
Legnicka Kuria Biskupia będzie nieczynne
X