Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Krzeszów

W drodze na spotkanie z mieszkańcami Kamiennej Góry Prezydent RP Andrzej Duda zawitał do Krzeszowa. Głowę państwa powitał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, kustosz opactwa ks. Marian Kopko oraz wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i ks. Józef Lisowski – kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Podczas spotkania prezydent otrzymał kopię cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej oraz wpisał się do księgi pamiątkowej. Następnie odwiedził Bazylikę p.w. Wniebowzięcia NMP. Tam biskup Kiernikowski przewodniczył krótkiej modlitwie. Potem była okazja do zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, które nazywane jest też Europejską Perłą Baroku. Prezydent miał okazję zobaczyć największy skarb świątyni, czyli XIII-wieczną ikonę Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez Papieża Jana Pawła II.

W świątyni prezydent spotkał się również z siostrami benedyktynkami. – Już w sierpniu ub. roku zaprosiłem Pana Prezydenta do odwiedzenia Krzeszowskiego Opactwa – zdradza kustosz ks. Marian Kopko. 31 sierpnia 2017r. w Lubinie odbyły się uroczyste obchody 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas uroczystości m.in. ks. Marian Kopko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy duszpasterskiej i społecznej. – Podczas przyjmowania tego odznaczenia zaprosiłem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę do Krzeszowa – to zaproszenie zostało przyjęte i możemy dziś witać tak znakomitego gościa w progach opactwa – podkreśla ks. Marian Kopko.

Od czasu powstania Diecezji Legnickiej, czyli od 26 lat, Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie jest jej głównym sanktuarium oraz celem pielgrzymek. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do UNESCO. Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba. Z Krzeszowa prezydent RP pojechał na spotkanie z mieszkańcami Kamiennej Góry.

Więcej materiałów z tej wizyty na stronie Radia Plus Legnica

foto Stanisław Obertaniec, ks. Piotr Nowosielski

Scroll Up
error: Zawartość strony jest chroniona!