pdf drukuj

Ruch Komunia i Wyzwolenie

Historia

Ruch Komunia i Wyzwolenie zrodził się we Włoszech w 1954 r. z charyzmatu ks. Luigi Giussaniego. Genezy ruchu można doszukiwać się w głębokim osobistym nawróceniu ks. Giussaniego, odkryciu faktu, że "Słowo stało się Ciałem", Bóg stał się Człowiekiem, Stał się Kimś, kogo można spotkać. Szczęście, Miłość, Prawda stały się możliwe w osobie Jezusa Chrystusa.

Początkiem Ruchu była wspólnota uczniów w mediolańskim liceum. Potem ogarnął on kręgi studenckie oraz inne grupy społeczne we Włoszech. Dzisiaj obecny jest w wielu krajach Ameryki Południowej i Północnej, w Afryce, Europie i Azji. Do Polski dotarł poprzez osobiste kontakty z Włochami żyjącymi doświadczeniem "Communione e Liberazione". Od roku 1983 datuje się w Polsce oficjalna obecność Ruchu.

Cele

Celem Ruchu jest wychowanie do dojrzałej wiary, do dojrzałego chrześcijaństwa. Zadaniem członków jest rozpoznanie się w komunii, czyli jedności, i budowanie Kościoła, jako miejsca spotkania z Chrystusem. Trzeba rozpoznać Jego obecność wśród ludzi i wspólnie uczyć się jak najlepiej przekazywać Go innym - aby wszyscy Go poznali i aby we wszystkich zaszczepić pasję do Chrystusa. Dzięki Jego obecności dokonuje się przemiana świata.

Formacja

Podstawowym narzędziem pracy formacyjnej Ruchu są cotygodniowe spotkania zwane "szkołą wspólnoty". Jest to pogłębianie spotkania z Chrystusem zapoczątkowanego przez chrzest, a przeżytego na nowo poprzez charyzmat Ruchu. Obecni rozważają teksty ks. Giussaniego i dzielą swoim doświadczeniem życia. Czasem wspólnych działań są też rekolekcje, wakacje, inauguracja pracy rocznej, spotkania z młodzieżą i studentami, udział w pieszych pielgrzymkach.

Strona internetowa:   www.cl.opoka.org.pl

Odpowiedzialny

ks. mgr-lic. Józef Adamowicz, parafia Matki Bożej Częstochowskiej,

ul. Słowackiego 1, 59-706 Gromadka,

tel. 75/ 738 23 36.

Wspólnoty

1. Księża – Miejsce spotkań: Parafia Joachima i Anny, Legnica, (odpowiedzialny - ks. dr Tomasz Czernik),

2. Klerycy - Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy (odpowiedzialny – ks. dr Krzysztof Wiśniewski),

3. Leszczyniec, św. Bartłomieja,

4. Legnica,

5. Kamienna Góra, Matki Boskiej Różańcowej.