pdf drukuj

Ruch Szensztacki

Historia
Założycielem Międzynarodowego Ruchu Szensztackiego był Ojciec Józef Kentenich (1885 – 1968). 18 października 1914 roku, wraz grupą wychowanków gimnazjum w Szensztacie, zawarł przymierze miłości z Matką Bożą. Akt ten zapoczątkował Ruch Szensztacki. W czasie prześladowań Ruchu ze strony dyktatury narodowego socjalizmu Ojciec Józef został 20 stycznia 1941 roku aresztowany, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po drugiej wojnie światowej odbył kilka podróży do Afryki, Ameryki Południowej i Północnej zakładając i umacniając Ruch Szensztacki. Od 1951 do 1965 roku, posłuszny wskazaniom kościelnego autorytetu, przebywał w Milwaukee (USA). 15 września 1968 roku, w święto Matki Bożej Bolesnej, bezpośrednio po odprawieniu Mszy Świętej wezwany został przez Boga do wieczności. Swoim słowem a także kapłańską i ojcowską postawą głosił orędzie o Bogu, miłosiernym Ojcu i wskazywał na Maryję, jako Matkę i Wychowawczynię „nowego człowieka w nowej społeczności”. Sanktuaria szensztackie są budowane jako wierne kopie pierwszego – Prasanktuarium – znajdującego się w Szensztacie. W nim 18 października 1914 roku założyciel i jego wychowankowie zawarli z Maryją przymierze miłości. W sanktuariach szensztackich (jest ich na świecie ponad 200, w Polsce – 6) Maryja czczona jest jako Matka Boża Trzykroć Przedziwna i Zwycięska Królowa z Szensztatu. Tytuł ten wskazuje na wyjątkowe działanie Boga w Trójcy Świętej Jedynego w osobie Maryi jako: wybranej córce Boga Ojca, Matce Syna Bożego, Oblubienicy Ducha Świętego. Pielgrzymującym do nich wyprasza tzw. łaski pielgrzymkowe: zadomowienia, przemiany i apostolstwa. Sanktuarium to miejsce, w którym doświadczamy szczególnej bliskości Chrystusa i Jego Matki. Maryja nie tylko czeka na swoje dzieci, ale sama pragnie wśród nich zamieszkać. Dlatego członkowie ruchu zapraszają Maryję do swoich domów, zakładając tzw. Sanktuaria Domowe. Inną formą spotkania z Maryją poprzez jej obecność w sanktuarium jest apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej. Maryja w małej kapliczce nawiedza domy, by uczynić je miejscami obecności Boga, sanktuariami życia oraz kościołami domowymi.

Międzynarodowy Ruch Szensztacki skupia ponad 25 wspólnot, do których należą kapłani, osoby konsekrowane oraz osoby świeckie. Każda wspólnota posiada swoją autonomię, właściwą sobie formę (Instytut, Związek, Liga, Ruch pielgrzymkowy). Instytuty i Związki należą do wspólnot wiodących. Liga i Ruch pielgrzymkowy mają charakter szeroko rozumianego apostolatu. Ruch Szensztacki jest obecny w ponad 80. krajach świata. W Diecezji Legnickiej istnieje od 6. kwietnia 2008 r.

Cele
Zasadniczym celem Ruchu Szensztackiego, zgodnie z charyzmatem założyciela, jest: w przymierzu miłości z Maryją umacniać i odnawiać wartości chrześcijańskie i w ten sposób urzeczywistniać ewangeliczną zasadę bycia „solą ziemi i światłością świata”.

Strona internetowa:   www.szensztat.pl

Odpowiedzialny
Marek Szyjkowski,

tel. kom. 692 451 451,

e-mail: marek.szyjkowski@neostrada.pl,

Teresa Szyjkowska,

tel. kom. 692 451 400,

parafia p.w. Chrystusa Króla w Bolesławcu,

ul. Piastów 16/9, 59-700 Bolesławiec.