“Samarytanin” ma już 10 lat

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, które dziś obchodzimy, jest patronalnym świętem legnickiej Caritas. Dziś również jubileusz 10-lecia powstania obchodzi ośrodek opiekuńczo-leczniczy Samarytanin w Legnicy. Z tej okazji w południe biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odprawił Mszę św. w intencji personelu i pacjentów ośrodka. W homilii mówił min o tym, że Caritas, czyli dzieło miłości miłosiernej, to odpowiedź na słuchanie Słowa Bożego i życia Słowem Bożym.- Św. Jadwiga Śląska słuchając Słowa i żyjąc nim, potrafiła służyć innym. Wchodząc w taką relację z Chrystusem także my chcemy żyć tą postawą służby Bogu i ludziom – mówił bp Kiernikowski.

Jubileusz jest także okazją do podziękowań, podkreślił dyrektor Caritas ks. Robert Serafin. – Wszystkim, dzięki którym powstał ten ośrodek, wszystkim pracownikom i pacjentom, wszystkim którzy przykładają się do jego funkcjonowania chcemy podziękować i modlimy się za nich dzisiaj – powiedział ks. Serafin.

W Ośrodku opiekę znalazło ponad 30 pacjentów, którymi opiekuje się wykwalifikowana kadra medyczna – podkreśla kierownik placówki Izabela Korzec. – Nasza praca ma nie tylko charakter zawodowy, jest także misją niesienia pomocy potrzebującym – powiedziała.

Po wspólnej modlitwie Biskup legnicki spotkał się z pracownikami i pensjonariuszami ośrodka. Odwiedził również Warsztaty Terapii Zajęciowej. W tym dniu podpisał także nowy statut legnickiej Caritas, który określa zasady jej funkcjonowania.

Ośrodek Edukacyjno – Opiekuńczy „Samarytanin” został otwarty 18 października 2008 r. przez ówczesnego Biskupa legnickiego Stefana Cichego. Obecnie znajduje się w nim: Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, rehabilitacja, gabinety lekarskie oraz Okno Życia, które zostało otwarte w marcu 2010 roku, w Dzień Świętości Życia. W tym czasie pozostawiono w nim pięcioro dzieci (trzech chłopców i dwie dziewczynki) – w listopadzie 2011 i 2012, grudniu 2017, oraz 24 kwietnia i 5 maja 2018r. Okno Życia gwarantuje anonimowość matce pozostawiającej narodzone dziecko.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica

Diecezja Legnicka