Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim

Kościół filialny w Tyńcu Legnickim należący do parafii Ruja został dziś podniesiony do godności sanktuarium Męki Pańskiej. Ma to związek z relikwiami Krzyża Świętego, Korony Cierniowej i Płaszcza Purpurowego, które zostały przekazane wraz z wyposażeniem świątyni z kościoła w Kolonii. To zatem wyjątkowe miejsce, które posiada potrójne relikwie męki Pańskiej. Uroczystość rozpoczęła się o g. 14,30 od prelekcji ks. Michaela Gruteringa z Niemiec, dzięki któremu tak bezcenne dary trafiły do Tyńca, na temat symboliki krzyża i tabernakulum. Tłumaczenia tego wykładu podjął się ks. Leopold Rzodkiewicz. Kolejnym momentem była wspólna modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadzili klerycy. Następnie ks. Łukasz Misiak odczytał dekret Biskupa legnickiego ustanawiający kościół w Tyńcu sanktuarium Męki Pańskiej. Po tej części rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, w której uczestniczyli księża z dekanatu prochowickiego, przełożeni seminarium, pielgrzymi oraz wierni z Tyńca i całej parafii.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica

Diecezja Legnicka