Św. Michał Archanioł w katedrze legnickiej

Po dwuletnich staraniach Księdza Proboszcza Roberta Kristmana, po duchowym przygotowaniu poprzez „anielskie” rekolekcje w Wielkim Poście wspólnota parafii katedralnej stała się gotową na przyjęcie kopii figury św. Michała Archanioła z Gargano.

Po zachodzie słońca, gdy dzwony katedralne zapraszały wiernych na wieczorną Eucharystię Biskup Marek Mendyk wraz z koncelebransami oraz wszyscy zebrani udali się przed główne drzwi katedry, by oczekiwać na przyjazd figury. W uroczystej procesji wniesiono figurę przed ołtarz, gdzie główny celebrans, symbolicznie włożył koronę na głowę św. Michała. Następnie przedstawiciele rodziny parafialnej przywitali oczekiwanego anielskiego przyjaciela poprzez osoby dzieci oraz rodziny, ostatnie słowa przywitania skierował Ksiądz Proboszcz.

Przy ołtarzu Eucharystii stanęli wraz z Księdzem Biskupem i Księdzem Proboszczem: ks. Rafał Szwajca CSMA, michalita odpowiedzialny za peregrynację, ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, ks. Józef Borowski, dziekan dekanatu Legnica Wschód.

Podczas homilii Ksiądz Biskup podkreślił ogromną łaskę jaka przychodzi wraz z tą figurą do katedry, miejsca tak ważnego dla całej diecezji i dla całego miasta. Wskazywał ogromny związek i relację św. Michała Archanioła ze św. Franciszkiem, który miał otrzymać stygmaty poprzez niego; ze św. Ojcem Pio, który mu towarzyszył kiedy walczył ze złym duchem.

Po zakończonej Eucharystii każdy kto miał takie pragnienie mógł przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła.

Pełna relacja na stronie KATEDRY LEGNICKIEJ.

foto: ks. Robert Bielawski

Diecezja Legnicka