Święto legnickiej Katedry

W czwartek, 20 IX 2018 r., obchodziliśmy 677. rocznicę poświęcenia kościoła św. Piotra i Pawła, który od 1992 roku, pełni w naszej diecezji funkcję Katedry. Mszy św. dziękczynnej, w gronie legnickich księży, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

– W tej budowli, w tym kościele, po to się gromadzimy, żebyśmy słuchając Słowa Bożego i wypełniając święte znaki Sakramentalne nie tylko odprawiali ryt, nie tylko nawet przyjmowali Komunię święta, ale czyniąc to, stawali się miejscem jedności, ludzi którzy przeżywają Kościół, stając się Ciałem Jezusa Chrystusa… To co jest najważniejsze, w naszym gromadzeniu się, w naszym Kościele, w tę czy inną rocznicę, byśmy uczyli się słuchać głosu Tego, którego Ojciec posłał – mówił Biskup legnicki podczas uroczystości.

Przypomnijmy że, legnicki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, został ustanowiony Katedrą 25 marca 1992 r., z chwilą ogłoszenia nowej Diecezji Legnickiej. W murach świątyni, obecny był św. Jan Paweł II, podczas swej apostolskiej wizyty w Legnicy, w dniu 2 czerwca 1997 r.

W podziemiach katedry, złożone zostały doczesne szczątki pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka (zm. 7 III 2017 r.) i pierwszego proboszcza tego kościoła jako katedry ks. inf. Władysława Bochnaka (zm. 1 XI 2014 r.).

ks. Piotr Nowosielski

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w dniu 14 grudnia (piątek) ze względu na adwentowy dzień skupienia
Legnicka Kuria Biskupia będzie nieczynne