Święto różańca w diecezji legnickiej

Kilkanaście tysięcy osób modliło się w diecezji legnickiej wzdłuż granic czeskiej i niemieckiej. W 17 kościołach stacyjnych wyznaczonych przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego odprawiane były Msze św., trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Po duchowym przygotowaniu wierni wymaszerowali do kilkudziesięciu punktów modlitewnych. Tam, dokładnie o godzinie 14, rozpoczęła się modlitwa różańcowa w intencji ojczyzny i świata.

W diecezji legnickiej inicjatywa modlitewna „Różaniec do granic” zbiegła się z doroczną pielgrzymką żywego różańca, która odbywa się co roku w pierwszą sobotę października. Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło blisko 3 tysiące pielgrzymów. Byli to nie tylko członkowie róż różańcowych, ale wszyscy miłośnicy modlitwy różańcowej. Były osoby starsze, ale też młodzi, rodziny z dziećmi, wielu kapłanów.

– Różaniec to związanie naszego życia z Jezusem Chrystusem przez Maryję – powiedział w homilii mszalnej biskup Zbigniew Kiernikowski. Przypomniał wiernym dynamiczną historię powstawania modlitwy różańcowej, która stała się ulubią modlitwa wielu Polaków.

Po spotkaniu w bazylice krzeszowskiej wielu pielgrzymów udało się na granice, do wyznaczonych punktów modlitewnych, aby razem z rodakami prosić Boga o potrzebne łaski dla ojczyzny i świata. Część pielgrzymów udała się do pobliskiej Lubawki, gdzie znajduje się przejście graniczne z Czechami oraz do Chełmska Śląskiego. Na przejściu w Lubawce zgromadziło się około tysiąca wiernych, natomiast w Chełmsku Śląskim około 500 osób.

Były też punkty modlitewne w Karkonoszach. Wierni modlili się min. na przełęczy Okraj i przejściu granicznym Okraj, w pobliżu Kowar i Karpacza. Na Polanie Jakuszyckiej zebrało się blisko 2 tysiące osób, które rozeszły się do kilku miejsc modlitwy, dochodząc aż na Szrenicę. Były też punkty modlitewne w tzw. „Worku Turoszowskim”, na pograniczu czeskim i w Zgorzelcu, na granicy z Niemcami.

Obszerna relacja na stronie Radia Plus Legnica

foto: ks. Waldemar Wesołowski, ks. Piotr Nowosielski, Roman Tomczak oraz uczestniczy „Różańca do granic” w diecezji legnickiej

KRZESZÓW – Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca

LUBAWKA – Różaniec do granic