Święto światła w Krzeszowie

18 grudnia br. w Krzeszowie obchodzone będzie 496. „Festum Lucis” czyli Święto Światła.

Każdego roku w ten długi grudniowy wieczór krzeszowska świątynia otulona jest setkami gorących świec. Oświetlają one cudowny wizerunek Bogurodzicy odnaleziony po prawie dwóch wiekach. Wyjątkowym przeżyciem tego dnia jest zobaczenie obrazu z bliska, na co dzień króluje on w strzelistym retabulum ołtarza głównego.

Godz. 17:00 – Msza Święta wraz z uroczystym przeniesieniem Ikony
Godz. 18:00 – 20:00 – możliwość osobistej adoracji 
Godz. 20:00 – „Koncert Uwielbienia” w wyk. zespołu chóru i orkiestry symfonicznej
Godz. 21:00 – Apel Jasnogórski

W godz. od 18:00 do 20:00 będzie czynna restauracja „Stara Wozownia” – z herbatą, kawą i ciastem. Serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich częściach obchodów Święta Światła. Zapraszamy na „Koncert Uwielbienia”, jest on wolny dla wszystkich i zupełnie bezpłatny.

Ikona będąca najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce datowana jest na XIII wiek. Została ona napisana na desce o wymiarach 60 na 37 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu.

Będąc bliżej Ikony warto zwrócić uwagę, iż Emanuel zwrócony jest twarzą do swojej matki, w dłoni trzyma zwinięty pergamin – symbol Bożej tajemnicy. Głowę i ramiona Bogurodzicy okrywa pofałdowana chusta w kolorze czerwieni. Czerwień, jako najcieplejsza z barw, najsilniej wpływa na zmysły modlących się, wywołując wrażenie ciepła lub nawet gorąca. Symbolizuje żarzące się światło i ogień, który zawsze był symbolem obecności Boga. Maryja została przeniknięta boskim ogniem, nie spala się od niego i nadal zachowuje swoją ludzką naturę, łącząc w sobie dwie sprzeczne cechy: dziewictwo i macierzyństwo. Tunika krzeszowskiej Bogurodzicy jest turkusowa. Brawa niezwykle symboliczna jako połączenie dwóch kolorów. Zieleń oznacza człowieka i ziemię, a niebieski symbolizuje cząstkę boską oraz niebo (…). Tak Krystian Michalik opisuje Ikonę w swojej książce „Krzeszów – Dom Łaski Maryi”

Serdecznie zapraszamy!

Scroll Up
X