Symbole ofiary

W ołtarzu głównym bogatyńskiej świątyni umieszczono relikwie trzech świętych męczenników.

W sobotę 21 lipca w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bogatyni bp Zbigniew Kiernikowski uroczyście umieścił w głównym ołtarzu relikwie trzech męczenników – św. Urszuli (żyła w IV wieku w Kolonii), św. Karola Lwanga (zamordowany 1886 r. w Ugandzie) oraz bł. ks. Ruperta Meyera SJ (zmarł w 1945 r. w Niemczech).

Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim modlili się m.in. ks. Jan Dochniak, ks. Leopold Rzodkiewicz i ks. Robert Serafin, były proboszcz tutejszej parafii.

– Liturgia stawia dzisiaj w centrum Chrystusa- Pasterza, tego który prowadzi owce. Gromadzenie owiec dokonywało się przez całe wieki przez pośredników, którzy jako świadkowie na drogach historii, gromadzili owce w imię Jezusa. Myślę tutaj o tych, których relikwie tutaj zostały umieszczone w ołtarzu. Świętą Urszulę, św. Karola Lwanga czy bł. ks. Ruberta. Dzisiejsza liturgia pozwala nam wgłębić się to, czym jest to pasterzowanie – mówił hierarcha. – Chodzi o gotowość na złożenie ofiary z siebie. Gdy wkładamy relikwie męczenników, znaków, że prawda w Jezusa jest autentyczną prawdą, wyznajemy, że gromadzenie się tej wspólnoty parafialnej musi mieć w swoim centrum gotowość do składania ofiary z siebie samego – dodał bp Zbigniew Kiernikowski.

Pełna relacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

foto: Jędrzej Rams

Diecezja Legnicka