pdf drukuj

Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta

Historia

Św. Brat Albert (w świecie Adam Chmielowski 1845-1916, powstaniec styczniowy i malarz obdarzony dużym talentem), zwany Krakowskim Biedaczyną, założył w 1888 r. w Krakowie wspólnotę braci i bezdomnych. W miarę upływu czasu wspólnota przekształciła się w prężne Zgromadzenie, opiekujące się ludźmi bezdomnymi. W człowieku św. Brat Albert dostrzegał nie tylko istotę spragnioną chleba, ale kogoś, kto pragnie widzieć sens i wartość swojego życia i poszukuje Boga. Dlatego poza talerzem zupy, ubraniem i dachem na głową, bezdomni otrzymywali wykształcenie zawodowe, uczyli się samodzielnego życia, wspólnie się modlili i poznawali prawdy wiary. W każdym ubogim św. Brat Albert dostrzegał umęczonego Chrystusa, którego pragnął pocieszyć.

Działalność

„Każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież. Jak nie można dużo, to mało” – tę zasadę, która obowiązywała w przytuliskach św. Brata Alberta, stara się stosować w swoich schroniskach Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Pierwsze Towarzystwo zostało zarejestrowane we Wrocławiu 2 listopada 1981 r. i przyjęło nazwę „Towarzystwo Pomocy im. Adama Chmielowskiego”. Inicjatorami byli Tadeusz Rylka i ks. Jerzy Marszałkowicz, który zamieszkał razem z bezdomnymi w schronisku przy ul. Lotniczej. W przełamywaniu trudności w ówczesnym okresie pomagał ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Pierwszym prezesem Zarządu w latach 1981-1983 był Lech Paździor. W całej Polsce zaczęły powstawać nowe ośrodki, które objęły opieką samotne matki i osoby starsze. W 1989 r. Towarzystwo zmieniło nazwę na „Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta”. Woluntariusze pragną, by schroniska stały się zastępczym domem rodzinnym, w którym wszyscy się akceptują. Wspólnota, posiłek, praca i odpowiedzialność leczą z egoizmu, sprzyjają powstawaniu przyjaźni, uczą samodzielności i pomagają odrodzić się wewnętrznie. Osoby zaangażowane w prace Towarzystwa pragną dawać świadectwo chrześcijańskiej miłości bliźniego i wcielać w życie ewangeliczny ideał miłosierdzia. Schronisko daje dach nad głową, skromne wyżywienie, odzież, pomaga załatwiać sprawy socjalne: dowody osobiste, legitymacje inwalidzkie, zapomogi, emerytury, kieruje chorych na leczenie szpitalne i do domów opieki społecznej. W kraju funkcjonuje 29 schronisk dla 1500 osób.

Strona internetowa:  www.bratalbert.org.pl

Kapelan