Uroczyste Gaudeamus w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym

„W naszym seminarium kształcimy nie tylko ludzi kompetentnych w swoich specjalizacjach, ale także ludzi bogatych w autentyczną mądrość. Tutaj kandydaci do kapłaństwa poznają prawdę o Bogu i człowieku. Uczą się, że tę mądrość zdobywa się w pokorze przed Bogiem” – powiedział bp Marek Mendyk podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji legnickiej.

Inaugurację rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Mendyka. W kaplicy seminaryjnej modlili się także biskup senior Stefan Cichy, księża przełożeni i wykładowcy, proboszczowie oraz rodzice alumnów i zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji działających na terenie miasta oraz przedstawicieli wyższych uczelni i szkół średnich z Legnicy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce się w auli seminaryjnej. Po powitaniu gości przez rektora ks. dr. Piotra Kota odbyła się immatrykulacja kleryków 1 roku studiów. Alumni z rąk ks. dr. hab. Sławomira Stasiaka, prorektora papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, do którego afiliowane jest legnickie seminarium, otrzymali studenckie indeksy. Wręczone też zostały nagrody za najlepsze wyniki w nauce za poprzedni rok akademicki.

Wykład inauguracyjny poprowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek, który mówił o „Apologetycznych obszarach współczesnej teologii”. Na zakończenie przybyli goście złożyli życzenia klerykom i profesorom na nowy rok akademicki. Uroczystość zakończyła się śpiewem Gaudeamus igitur.

Obecnie w legnickim Seminarium Duchownym kształci się 25 kleryków, w tym 4 na 1 roku studiów.

Relacja z uroczystości na stronie Radia Plus Legnica