Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Legnicy

Po raz drugi, od czasu ogłoszenia Wydarzenia Eucharystycznego w Legnicy, procesja Bożego Ciała, przeszła ulicami miasta od katedry, do Sanktuarium św. Jacka gdzie to wydarzenie miało miejsce. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Katedrze, którą koncelebrował biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego, proboszczowie i duszpasterze legnickich parafii. Uczestniczyli w niej klerycy, siostry zakonne, bractwa, Służba Liturgiczna i wierni z legnickich parafii.

– Jesteśmy po to żeby zagłębiać się w Paschę Jezusa Chrystusa, w postaci chleba i wina, w których jest Ciało i Krew Chrystusa. To Pamiątka Jego Męki, dopełnienia Nowego Przymierza i podarowania nam Paschy, czyli logiki wychodzenia z niewoli, wchodzenie w relacje z Bogiem, by wejść do życia w komunii i jedności z Bogiem. Ta Pascha, to nie tylko świętowanie tutaj, ale jest to całe nasze chrześcijańskie życie – mówił w homilii Biskup legnicki.

– Tę tajemnicę wydania się Boga dla człowieka grzesznego, Jezus daje w Eucharystii, kiedy my spożywamy nie tylko – można powiedzieć – postacie, ale spożywamy tajemnicę, wdajemy się „wciągać” w tę tajemnicę Paschy. Dzisiaj przyzywając ją w znakach liturgicznych, przyjmując Ciało i Krew Pańską, chcemy też wyjść na zewnątrz i manifestować prosto, pokornie z radością i pokojem, że tylko taka Pacha, tylko przyjmowanie przebaczenia, tylko opieranie się na pokoju Nowego Przymierza może nas jednoczyć – kontynuował biskup Kiernikowski.

– Idziemy po to w procesji, aby błagać, by ten duch uporządkowania według Ducha Bożego, był w każdym z nas. Niech ta uroczystość tak nas wszystkich jednoczy – zachęcał Biskup legnicki.

Po Mszy św., wyruszyła procesja Eucharystyczna, w gronie ponad 2 tys. uczestników, przechodząc do kolejnych ołtarzy, przygotowanych przez legnickie parafie. Przy nich, rozważania głosili rektor i przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego.

Procesja zakończyła się przy sanktuarium św. Jacka, miejscu Wydarzenia Eucharystycznego.

Obszerna galeria zdjęć dostępna na stronie Niedzieli legnickiej

Relacja dźwiękowa na stronie Radia Plus Legnica

 

Scroll Up

DIECEZJA LEGNICKA

X