Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Legnicy

Po raz drugi, od czasu ogłoszenia Wydarzenia Eucharystycznego w Legnicy, procesja Bożego Ciała, przeszła ulicami miasta od katedry, do Sanktuarium św. Jacka gdzie to wydarzenie miało miejsce. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Katedrze, którą koncelebrował biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego, proboszczowie i duszpasterze legnickich parafii. Uczestniczyli w niej klerycy, siostry zakonne, bractwa, Służba Liturgiczna i wierni z legnickich parafii.

– Jesteśmy po to żeby zagłębiać się w Paschę Jezusa Chrystusa, w postaci chleba i wina, w których jest Ciało i Krew Chrystusa. To Pamiątka Jego Męki, dopełnienia Nowego Przymierza i podarowania nam Paschy, czyli logiki wychodzenia z niewoli, wchodzenie w relacje z Bogiem, by wejść do życia w komunii i jedności z Bogiem. Ta Pascha, to nie tylko świętowanie tutaj, ale jest to całe nasze chrześcijańskie życie – mówił w homilii Biskup legnicki.

– Tę tajemnicę wydania się Boga dla człowieka grzesznego, Jezus daje w Eucharystii, kiedy my spożywamy nie tylko – można powiedzieć – postacie, ale spożywamy tajemnicę, wdajemy się „wciągać” w tę tajemnicę Paschy. Dzisiaj przyzywając ją w znakach liturgicznych, przyjmując Ciało i Krew Pańską, chcemy też wyjść na zewnątrz i manifestować prosto, pokornie z radością i pokojem, że tylko taka Pacha, tylko przyjmowanie przebaczenia, tylko opieranie się na pokoju Nowego Przymierza może nas jednoczyć – kontynuował biskup Kiernikowski.

– Idziemy po to w procesji, aby błagać, by ten duch uporządkowania według Ducha Bożego, był w każdym z nas. Niech ta uroczystość tak nas wszystkich jednoczy – zachęcał Biskup legnicki.

Po Mszy św., wyruszyła procesja Eucharystyczna, w gronie ponad 2 tys. uczestników, przechodząc do kolejnych ołtarzy, przygotowanych przez legnickie parafie. Przy nich, rozważania głosili rektor i przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego.

Procesja zakończyła się przy sanktuarium św. Jacka, miejscu Wydarzenia Eucharystycznego.

Obszerna galeria zdjęć dostępna na stronie Niedzieli legnickiej

Relacja dźwiękowa na stronie Radia Plus Legnica