Uroczystości na legnickim Zakaczawiu

Patrząc na kalendarz i przeglądając kolejne dni miesiąca sierpnia, wspominamy wiele ważnych i świętych osób. Obok św. Augustyna, św. Moniki czy św. Bartłomieja, w tym miesiącu przypada także liturgiczne wspomnienie św. Jacka.

Św. Jacek Odrowąż to dominikanin, patron Śląska i apostoł Rusi. Jedna z legnickich parafii, po wojnie w przejętym po ewangelikach kościele na Zakaczawiu, wybrała sobie za patrona właśnie tego świętego z XIII wieku. Od tego czasu, co roku 17 sierpnia, kiedy to wspominamy św. Jacka, legnicka parafia przeżywa swoje święto patronalne.Na przestrzeni lat, organizacja odpustu przebiegała różnie. Zazwyczaj formuła była bardzo rozbudowana, wzbogacona o imprezy towarzyszące, na czele z wielkim festynem i konkursem w lepieniu pierogów. Jednak tegoroczne obchodu odpustowe z powodu pandemii koronawirusa miały charakter nieco skromniejszy.

Parafianie do swojego patronalnego święta, przygotowywali się już na wiele dni przed odpustem. Zaczęli od codziennej modlitwy nowenną do św. Jacka, która rozpoczęła się w dzień wspomnienia św. Dominika, tzn. 8 sierpnia. Podczas nowenny wierni codziennie gromadzili się przy relikwiach św. Jacka, aby dziękować za jego wstawiennictwo i wypraszać potrzebne łaski.

Pełna relacja na stronie NIEDZIELI LEGNICKIEJ.