Warsztaty dla rodziców w Lubinie

Dorastanie to niełatwy czas, zarówno dla nastolatka, jak i dla jego rodziców. Choć wychowanie dziecka w żadnym momencie jego życia nie jest łatwym procesem, w okresie dojrzewania staje się chwilami bardzo trudne. Dobrze rozumieją to rodzice, którzy w sobotę 27 października, zawitali do Szkoły Podstawowej nr 10 w Lubinie. Odbyły się tam warsztaty pod tytułem: „Ratunku, moje dziecko dorasta!”, organizowane przez Specjalistyczną Poradnię Rodzinną im. św. Joanny Beretta Molla.

Podobnie jak inne warsztaty z serii zajęć o komunikacji w rodzinie, prowadziła je Aneta Rams, żona, mama trójki dzieci, nauczycielka i absolwentka Akademii dla Liderów Szkół Wychowania i Komunikacji w Rodzinie.

Przez niemal całą sobotę uczestnicy warsztatów zdobywali wiedzę i umiejętności, niezbędne do budowania otwartej komunikacji z własnym dzieckiem. Nauczyli się przeprowadzać rozmowy o trudnych, konfliktowych sytuacjach wg techniki Pikasa. Poznali strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami, jakie mogą sami zastosować, jak i nauczyć dziecko ich stosowania. Pojawił się temat stanów lękowych u dzieci i młodzieży oraz analizy trudnych zachowań techniką ABC. Rodzice poznawali także mechanizmy psychologiczne, jakie mają wpływ na nastolatka, jednak przede wszystkim testowali zdobywaną wiedzę podczas ćwiczeń praktycznych.

Istotną częścią warsztatów była możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami czy trudnościami, zarówno podczas pracy w grupie, jak i podczas indywidualnej rozmowy z prowadzącą. Uczestnicy byli zadowoleni ze sposobu przekazywania wiedzy, pełnego odniesień do sytuacji z życia wziętych, konkretów i bardzo praktycznych rozwiązań wielu problemów, jakie napotykają na co dzień.

To już ostatnie w tym roku kalendarzowym warsztaty z komunikacji w lubińskiej poradni. Ponieważ jednak rodzice bardzo cenią sobie tę formę zdobywania wiedzy, już teraz powstają plany warsztatów na przyszły rok.

Widoczne jest coraz większe zainteresowanie zajęciami zwiększającymi umiejętności wychowawcze, co jest bardzo pozytywnym sygnałem. Świadczy ono o tym, że rodzice widzą potrzebę doszkalania się w temacie wychowania i nie chcą polegać jedynie na własnej intuicji. To także znak otwarcia się na zdobywanie wiedzy i umiejętności podczas zajęć grupowych. Jak się okazuje, często udział w warsztatach i wdrożenie we własnym domu zdobytej wiedzy i umiejętności ma charakter profilaktyczny i pozwala uniknąć poważniejszych trudności wychowawczych. Warunkiem jest jednak wykonanie przez rodzica najtrudniejszej i najcięższej pracy – pracy nad samym sobą. Zmiana zachowania dziecka zazwyczaj jest efektem przede wszystkim właśnie takiego działania.

W lubińskiej poradni w bieżącym roku kalendarzowym odbędą się jeszcze warsztaty z Naturalnego Rozpoznawania Płodności wg metody prof. J. Roetzera (20, 22, 24 listopada, w godz. 17:00-20:00), oraz warsztaty z pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia małych dzieci i niemowląt (29 listopada, godz. 17:00-20:00).

Szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie www.pr.diecezja.legnica.pl oraz pod numerem telefonu poradni: 697 672 275.

Agata Szymkowiak

Scroll Up