Wielkopostny dzień skupienia organistów 2019

Referat Muzyki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej zaprasza organistów, psałterzystów oraz dyrygentów chórów i scholi na adwentowy dzień skupienia, który odbędzie się dnia: 30 marca (sobota) 2019 roku, godz. 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej w Legnicy przy ul. Jana Pawła II nr 1.

Temat wykładu tegorocznego dnia skupienia: „Czy posługa organisty jest dziś poprawnie rozumiana przez uczestników Liturgii? Organowy akompaniament liturgiczny – istota, funkcja, stylistyka. Warsztaty z organowego akompaniamentu liturgicznego”.

Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Legnicy

Planowany przebieg dnia skupienia:

• Przyjazd uczestników do godz. 10 00
  • 10.00 – Organowy akompaniament liturgiczny – warsztaty. Praca w grupach przy instrumencie w oparciu o wybrany i zaplanowany repertuar śpiewów liturgicznych
  • 10.30 – Spotkanie przy kawie i herbacie. Sala nr 5 WSD
  • 11.00 – Organowy akompaniament liturgiczny – warsztaty. Praca w grupach przy instrumencie w oparciu o wybrany i zaplanowany repertuar śpiewów liturgicznych.
  • 12.00 – Katedra Legnicka – Uroczysta Msza Św. z okazji 80 rocznicy urodzin JE. Ks. Bpa Stefana Cichego z udziałem uczestników Wielkopostnego dnia skupienia organistów.

Koszt uczestnictwa w wysokości 15,- złotych od osoby, pobrany będzie w recepcji.

Stała formacja muzyczna, liturgiczna i duchowa w naturalny sposób wpisana jest w zakres obowiązków każdego, kto pełni posługę muzyka kościelnego. Dni formacyjne są także okazją do pogłębienia integracji lokalnego środowiska muzyków kościelnych oraz stwarzają możliwości uzupełnienia ewidencji organistów prowadzonej przez Referat Muzyki Kościelnej.

ks. dr Piotr Dębski