Wolontariuszka misyjna z Krzeszowa

W niedzielę 30 lipca w bazylice krzeszowskiej podczas Eucharystii o godz. 12.00 Justyna Stanek została oficjalnie wolontariuszem misyjnym oraz  otrzymała od  ks. proboszcza Mariana Kopko poświęcony krzyż.

Justyna, córka Danuty i Rafała pochodzi z Krzeszowa. Ma 22 lata. Ukończyła studia na kierunku metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne na SGH w Warszawie. Podczas studiów zetknęła się z Międzynarodowym Wolontariatem Don Bosco, prowadzonym przez zgromadzenie księży salezjanów. Postanowiła zaangażować się w tę działalność, jako misjonarka świecka. Justyna będzie pracowała z dziećmi i młodzieżą w miejscowości Kapchagay  na  południu Kazachstanu.

Podczas wręczania krzyża misyjnego, ks. Marian Kopko powiedział min.: „Przyjmij ten krzyż, znak naszego zbawienia. Posyłam Cię w obecności parafian i pielgrzymów, którzy poprzez twoją posługę także będą uczestniczyć w misjach Kościoła Chrystusowego”.

Świadkami tej podniosłej uroczystości byli: dyrektor Ośrodka Misyjnego w Warszawie ks. Tomasz Łukaszuk, ks. Marek – tymczasowy kapelan Sióstr Benedyktynek i ks. Mateusz Rycek – były wikariusz naszej parafii.

Aby wyjechać na misje z Międzynarodowym Wolontariatem Don Bosco trzeba być osobą pełnoletnią i mieć nie więcej niż 35 lat. Przygotowanie do wyjazdu to przede wszystkim udział w spotkaniach formacyjnych. Salezjańska formacja misyjna to czas rozeznania powołania i motywacji do pracy misyjnej. Każde spotkanie to wspólna modlitwa, gry i zabawy integracyjne, poznawanie duchowości salezjańskiej oraz charakteru pracy na różnych placówkach misyjnych.

Praca na „misjach”, w zależności od specyfiki danego miejsca, może obejmować organizowanie zajęć w oratorium, świetlicy, w szkole lub inny rodzaj pracy wychowawczej. Wszędzie jest to praca z dziećmi i młodzieżą. O wyborze placówki misyjnej decyduje dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Zawsze jednak są brane pod uwagę preferencje oraz zdolności i predyspozycje kandydata.

Warunkiem wyjazdu jest też znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Znajomość języka angielskiego ułatwi wyjazd do Afryki, hiszpańskiego do Ameryki Południowej, rosyjskiego do krajów położonych na wschodzie, a francuskiego na Madagaskar.

Wolontariusz chcący wyjechać na misje sam musi zadbać o fundusze na bilet i szczepienia. Pomocą w poszukiwaniu środków służy także Salezjański Ośrodek Misyjny. Praca na misjach jest oparta na zasadach wolontariatu, a więc całkowicie dobrowolna i bezpłatna. Więcej o wolontariacie misyjnym na stronie www.misjesalezjanie.pl

Justynie życzymy obfitych łask Bożych i opieki Matki Bożej Łaskawej.

foto: archiwum Sanktuarium krzeszowskiego

[flickrstream id=”43″]