Wrześniowe Kresowiana w Białej

Kolejne pokolenia Kresowian spotykały się w Białej koło Chojnowa. Już po raz XVII w tamtejszym parku odbyły się Wrześniowe Kresowiana. W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Dlatego też hasło przewodnie brzmiało: Wrzesień 1939 – pamiętamy. – Pamiętamy o poległych jak i ocalonych Kresowianach na dawnych terenach naszego kraju – podkreślił ks. Tomasz Aszurkiewicz – proboszcz parafii w Białej. Spotkanie rozpoczęła Msza święta polowa.

Eucharystii w intencji Kresowian przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Po Mszy św. tradycyjnie odbyła się biesiada. Została otwarta kuchnia kresowa przygotowana przez gospodynie z Białej. Na scenie zaprezentował się m.in. Chór „Skoranta” z Chojnowa, można było również obejrzeć program artystyczny pt. „Zakazane piosenki”.

Tegoroczne Kresowiana w sposób szczególny przypominały o przesiedleniu polskiej ludności ze Wschodu na obecne tereny. Grupa teatralna z Zimnej Wody przedstawiła spektakl pt. „Nowe Korzenie”. Mieszkańcy sąsiedniej wsi zaprezentowali zjawisko przesiedlenia Polaków na poziomie rodziny, sąsiedztwa i miejscowości. Tradycyjnie nie zabrakło sztuki teatralnej przygotowanej przez mieszkańców Białej. W tym roku odegrano „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry. Wrześniowe Kresowiana to cykliczna impreza propagująca tradycję i kulturę Kresów Wschodnich.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica i Niedzieli legnickiej