XVI Wrześniowe Kresowiana w Białej

Parafia Przemienienia Pańskiego w Białej oraz Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury zapraszają na XVI Wrześniowe Kresowiana.

W tym roku odbędą się one w niedzielę 16 września 2018 r. w parku w Białej k/Chojnowa. Rozpoczynamy Eucharystią o godz. 11.00 pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Wrześniowe Kresowiana są cykliczną imprezą plenerową, propagującą tradycję i kulturę Kresów Wschodnich. Co roku posiadają one motyw przewodni, który odwołuje się do określonej rocznicy historycznej. Zatem tegorocznym hasłem jest: Nasza Niepodległa.

Będziemy dziękować Panu Bogu za wskrzeszenie naszej Ojczyzny, wyzwolenie od zaborców oraz za suwerenność. Szczególnie pamiętamy o poległych jak i ocalonych Kresowianach na dawnych terenach naszego kraju w czasie tych minionych stu lat.

Pamiętamy również o ojcach naszej niepodległości: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz Ignacym Janie Paderewskim, przecież ich życiorysy są zakotwiczone w tradycji, historii i miejscach naszych Kresów.

Program artystyczny pt. Nasza Niepodległa będzie swoistym festiwalem utworów patriotycznych upamiętniających 100-lecie niepodległości.

Tegoroczna spotkanie  ma w sposób szczególny przybliżyć polskość opartą na tradycji i kulturze kresowej dzieciom i młodzieży, czyli tym, którzy urodzili się już tutaj na Dolnym Śląsku, aby nie zapominali o swoich korzeniach. Z tego też względu podczas Kresowian na najmłodszych uczestników imprezy czekają wyjątkowe atrakcje zachęcające do poznawania historii poprzez uczestnictwo w przygotowanych specjalnie dla nich grach i zabawach.

Zapraszamy do udziału: proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Białej ks. Tomasz Aszurkiewicz wraz z organizatorami.

Diecezja Legnicka