Z patronką rodzin na Górzec

Ponad tysiąc osób z całego regionu wzięło udział w dorocznej pielgrzymce na górę Górzec koło Męcinki. Uroczystość rozpoczęła się w kościele św. Andrzeja, skąd pątnicy ruszyli na kalwarię zbudowaną przez Cystersów w 1740 roku. Kapliczki drogi krzyżowej rozsiane wśród pól i lasu wiodą pątników na sam szczyt góry położonej 445 m n.p.m.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się przy Domku Pustelnika. Rozważania nawiązywały do życia św. Joanny Beretty Molla. Relikwie patronki rodzin towarzyszyły pielgrzymom wędrującym dróżkami cysterskiej drogi położonej w Parku Krajobrazowym „Chełmy”. Nabożeństwu oraz Mszy św. polowej na szczycie góry Górzec przewodniczył ks. Bogusław Wolański – proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Olszynie.

W procesji wzięła udział m.in. orkiestra dęta Hanys Band z Wrocławia, Straż Pożarna z Męcinki, nie zabrakło także uczniów z Zespołu Szkół w Męcince przebranych w stroje cystersów oraz całych rodzin. Na zakończenie Eucharystii każdy z uczestników mógł oddać cześć relikwiom świętej i otrzymać pamiątkowy obrazek z wizerunkiem patronki rodzin.

Pielgrzymkę na Górzec zakończył piknik rodzinny przy zabytkowej sztolni „Rudolf”. Podczas wspólnej zabawy można było spróbować domowych wypieków, serwowany był także gulasz z dzika, kiełbaski z grilla oraz pajda chleba ze smalcem i ogórkiem, pierogi, zupa grochowa, a nawet gofry. Nie zabrakło także loterii fantowej z cennymi nagrodami. Cały dochód z licytacji zostanie przeznaczony dla małych pacjentów z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

W tym roku została przygotowana specjalna pocztówka, a Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek. Wystarczy podpisać się i wysłać kartkę z życzeniami powrotu do zdrowia chorym dzieciom z kliniki onkologicznej.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica