Zaproszenie do modlitwy za Jubilata

W tym roku ks. Prałat Wiesław Migdał przeżywa złoty jubileusz kapłaństwa. Mszę św. dziękczynną odprawi w niedzielę 10. czerwca o godz. 12.30 w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Serdecznie zachęcamy do wspólnej modlitwy z Jubilatem i w Jego intencji.

Ksiądz prałat Wiesław Migdał urodził się w Łapczycy koło Bochni 8 maja 1945 r. jako drugie z czworga dzieci a zarazem jedyny syn Ludwika i Stanisławy, z d. Strach. Został ochrzczony w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Anny w Łapczycy, gdzie od wczesnych lat służył przy ołtarzu i gdzie stopniowo rodziło się jego powołanie.

W 1958 roku po ukończeniu szkoły podstawowej w Łapczycy rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Bochni. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1962 roku wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Na piątym roku studiów został powołany do odbycia służby wojskowej w Bartoszycach (w tym samym czasie jednym z kleryków służących w tej jednostce był bł. ks. Jerzy Popiełuszko).

22 czerwca 1968 roku przyjął święcenia prezbiteratu w katedrze wrocławskiej z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. Mszę prymicyjną odprawił w rodzinnej Łapczycy. Wkrótce potem rodzice przeprowadzili się do Bochni, gdzie mieszkali do śmierci (mama zmarła w roku 1977, tato w roku 2003).

Po święceniach rozpoczął posługę w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni, gdzie pracował przez cztery lata. W 1972 roku został skierowany do parafii św. Bonifacego we Wrocławiu. Następnie w latach 1973 – 1981 był wikarym w parafii św. Marcina w Jaworze, skąd został odwołany 16 maja 1981, gdyż Ks. Arcybiskup Metropolita Wrocławski Henryk Gulbinowicz powierzył mu zadanie tworzenia nowej parafii i budowy kościoła w Lubinie.

Ksiądz Wiesław Migdał z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem przystąpił do realizacji tego dzieła, zwieńczonego uroczystą konsekracją świątyni, której dokonał w dn. 24 października 1999 r. ks. Biskup Tadeusz Rybak.

W tym roku mija 37 lat istnienia parafii pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego a równocześnie 37 lat posługi ks. Wiesława Migdała jako proboszcza. Ponadto dostojny Jubilat od 1993 nosi godność prałata, a od 2007 jest kanonikiem honorowym legnickiej Kapituły Katedralnej.

Warto wspomnieć, że ksiądz prałat został odznaczony w 1993 Złotym Krzyżem Zasługi za współpracę i duchową opiekę nad  KGHM, górnikami i ich rodzinami, natomiast w 2017 r. otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy duszpasterskiej i społecznej.

Opracowała Kinga Kot

Diecezja Legnicka