Zaproszenie na jubileusz Biskupa Seniora Stefana Cichego

Czcigodni Bracia w Kapłaństwie,

Drogie Osoby Konsekrowane,

Umiłowani Bracia i Siostry, w szczególności mieszkańcy biskupiego miasta Legnicy!

W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi 12 września, przypadnie 20 rocznica święceń biskupich drugiego Biskupa Legnickiego Stefana Cichego.

Wspomnijmy, że Biskup Stefan urodził się 30 marca 1939 roku w Przyszowicach k. Gliwic. W 1957 roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W roku 1963 przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 1967-1971 studiował w Krakowie, a następnie w Wiedniu gdzie uzyskał doktorat z teologii liturgii. Pełnił służbę w Kościele podejmując różne funkcje i zadania: wikariusza, wykładowcy liturgiki, a także wicerektora i pełniącego obwiązki rektora w Wyższym Śląskim Seminarium w Krakowie, a następnie rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, ojca duchownego kapłanów archidiecezji katowickiej, a od 1998 roku zadania wikariusza generalnego archidiecezji katowickiej.

Dnia 26 sierpnia 1998 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Święcenia biskupie przyjął 12 września 1998 roku w katedrze katowickiej z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: Per Crucem ad Lucem(Przez Krzyż do Światła).

Biskup Stefan jest autorem wielu publikacji, pełnił funkcję redaktora naczelnego biuletynu Anamnesis wydawanego przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, której przez dwie kadencje był także przewodniczącym.

19 marca 2005 roku powołany przez papieża Jana Pawła II do posługi kościołowi legnickiemu. Swój urząd biskupa legnickiego objął w dzień uroczystego Ingresu – 30 kwietnia 2005 roku. W Wielką Środę – 16 kwietnia 2014 roku papież Franciszek przyjął rezygnację Biskupa Stefana z urzędu biskupa diecezjalnego, z racji osiągnięcia wieku emerytalnego.

Dzięki ofiarnej pracy Ksiądz Biskup Senior pełniąc urząd biskupa legnickiego dbał o rozwój naszej wiary. Modlił się z nami w czasie wielu uroczystości, udzielał sakramentów świętych, odwiedzał nasze parafie.

Dziękując Panu Bogu za życie i posługę Biskupa Stefana pragniemy włączyć się w świętowanie Jego jubileuszu 55 lat święceń prezbiteratu i 20 lat pełnienia posługi biskupiej, dlatego zapraszam wszystkich Kapłanów, Osoby Konsekrowane i Was – Drodzy Diecezjanie – do udziału w Eucharystii, która będzie sprawowana pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, w środę 12 września o godz. 18:00.

Zachęcam gorąco, aby również we wszystkich parafiach nie zabrakło modlitwy dziękczynienia w intencji naszego Dostojnego Jubilata. Niech liczny udział w tej uroczystej celebracji w Legnicy będzie wyrazem naszej wdzięczności za wszelkie dobro, jakiego doświadczaliśmy przez posługę Księdza Biskupa Stefana w naszej diecezji, a jednocześnie ufną prośbą o potrzebne łaski w Jego dalszym życiu i obecnych zadaniach.

Na czas naszego wspólnego świętowania Wszystkim z serca błogosławię

+ Zbigniew Kiernikowski

Biskup Legnicki

————————–

ZARZĄDZENIE

Zaproszenie Biskupa Legnickiego należy odczytać w ramach ogłoszeń we wszystkich kościoła i kaplicach na terenie diecezji legnickiej w niedzielę 9 września 2018 roku.

+ Marek Mendyk
Wikariusz Generalny

DO POBRANIA:

foto: Roman Tomczak (Legnicki Gość Niedzielny)

Diecezja Legnicka