Zarezerwowałeś termin?

Trwają intensywne próby do oratorium “… Boga”. Usłyszymy je w aż 4 miejscach diecezji!

W najbliższą środę w Legnicy odbędzie się premiera oratorium „Pocałunek Boga”. W Centrum Kształcenia Ustawicznego prawie setka artystów, śpiewaków i muzyków, od kilku dni intensywnie ćwiczy, by dzieło zostało nie tylko godnie ale po prostu perfekcyjnie wykonane.

– Śpiewanie jest moją pasją. Nie zajmuje się zawodowo muzyką, chociaż ukończyłam szkołę muzyczną. Jestem studentką a więc teraz mam wakacje. Chcę wziąć udział w oratorium, ponieważ przyciąga mnie atmosfera i wspaniali ludzie, którzy je tworzą. Proszę podkreślić, że to powiedziałam– przyciągają mnie tutaj fantastyczni ludzie! Dwa lata temu oraz w zeszłym roku brałam udział w przygotowaniach oraz wystawieniu poprzednich oratoriów. Zachwyciłam się nimi i nie wyobrażałam sobie, że mogę nie wziąć udziału w tym oratorium.

– mówi Ewa Górska.

W chórze będzie też Janek z Legnicy, absolwent I LO. – Nigdy nie byłem w szkole muzycznej. Jestem samoukiem. Gram trochę na gitarze. Przyszedłem do chóru z pasji. Przez około 5 lat uczestniczyłem w próbach chóru Axion. Jestem tutaj dla tej dobre atmosfery panującej między tymi ludźmi. Nasz chór przekazuje więcej niż same słowa. Daje coś naprawdę wielkiego tak nam jak i słuchaczom. Chcę wziąć w tym wielkim przekazywaniu „czegoś” – mówi chłopak.

Śpiewać będzie też Oskar Piotrowski, który przed rokiem miał partię solową w poprzednim oratorium.

– Jesteśmy amatorami, chociaż wielu ma jakieś przeszkolenie z muzyki. Ale nie tremujemy się, ponieważ nawet profesjonaliści popełniają błędy. Dla mnie wielkim bogactwem jest to, że każdy może wziąć udział w wykonaniu tego pięknego utworu – mówi legniczanin. – Wielką wartością całości przygotowań są konferencje księdza diakona Adriana Sielickiego. Oprócz śpiewania i grania mamy bowiem wykłady o tekście, który jest w oratorium. Tłumaczy nam zawiłości Pisma Świętego, konteksty kulturowe i teologiczne. Pozwala nam to wczuć się w tekst, żeby to nie było suche wykonywanie dźwięków. Przed rokiem byłem solistą i miałem utwór o św. Janie. Zapadła mi w pamięć konferencja o tym, co on mógł przeżywać w czasie ostatniej wieczerzy. Przez ostatni rok na każdej mszy świętej na jakiej byłem, przypominała mi się ta konferencja i głębiej przeżywałem liturgię – mówi Oskar.

– To oratorium ma być wotum wdzięczności młodych diecezji legnickiej Panu Bogu za dar odzyskania niepodległości przed 100 laty. Patronat honorowy nad dziełem objął bp Marek Mendyk i pani Senator RP Dorota Chudowska – mówi dk. Adrian Sielicki. – Ono opowiada o miłości i mam nadzieję, że zaskoczymy słuchaczy tym, jak można śpiewać i myśleć o miłości – mówi współtwórca dzieła.

Pierwszy koncert a za razem premiera oratorium odbędzie się w środę 15 sierpnia, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy o godz. 18.00.

W czwartek (16 sierpnia) w kościele pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie o godz. 19.00

W piątek (17 sierpnia) w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni o godz. 18.30

W sobotę (18 sierpnia) w bazylice mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze o godz. 19.00.

Diecezja Legnicka