Zgorzelec. Tablica pamiątkowa ku czci ks. F. Scholza

7 września w Zgorzelcu odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franza Scholza, dawnego proboszcza kościoła pod wezwaniem św. Bonifacego (1940 – 1946). Do końca II wojny światowej był on duszpasterzem jeńców pobliskiego Stalagu VIII A, w tym również Polaków i robotników przymusowych.

W uroczystości wzięli udział: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup Wolfgang Ipolt z Görlitz, księża z obu stron granicy, burmistrz Rafał Gronicz i nadburmistrz Siegfried Deinege, krewni ks. Franza Scholza oraz delegacje mieszkańców Zgorzelca i Görlitz.

Uroczystość rozpoczęła w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura, znajdującym się na terenie byłego Stalagu VIIIA w Koźlicach, od dwóch okolicznościowych wykładów.

Następnie odmówiona została modlitwa pod krzyżem stojącym obok kościoła pw. św. Bonifacego, który został postawiony z inicjatywy ks. Scholza 14 września 1943 roku. Krzyż został dedykowany jeńcom wspomnianego Stalagu, dla podtrzymania wiary i nadziei, że każde cierpienie ma swój kres. Umieścił też na nim wymowny napis: Stat Crux dum volvitur orbis – tzn.: Krzyż stoi, choć zmienia się świat.

Po modlitwie uczestnicy udali się na ul. Czachowskiego nr 7, w Zgorzelcu (dawna Götze Str.), gdzie mieszkał ks. Scholz. Tam została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa ku czci ks. Franza Scholza.

Więcej na stronie Niedzieli legnickiej

Diecezja Legnicka