30 lat Diecezji Legnickiej. Uroczystości w Katedrze [FILM]

W Katedrze Legnickiej została odprawiona uroczysta Msza święta z okazji jubileuszu 30. rocznicy utworzenia Diecezji Legnickiej, 25 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Legnicy i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Eucharystii przewodniczył biskup Tadeusz Lityński – Biskup zielonogórsko- gorzowski. – Macie tę łaskę, że Waszej diecezji Bóg dał szczególne znaki przypominające o potędze modlitwy – podkreślił w homilii biskup Lityński.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in. biskupi z sąsiednich diecezji, a także z Czech i Niemiec, przedstawiciele kościoła grecko- katolickiego, prawosławnego i ewangelicko- augsburskiego, a także władze wojewódzkie, miejskie i samorządowe oraz liczne grono kapłanów, siostry zakonne i wierni.

Diecezję legnicką powołał do istnienia papież Jan Paweł II, 25 marca 1992 roku. Jej pierwszym biskupem został biskup Tadeusz Rybak. Kilka tygodni po utworzeniu diecezji legnickiej i po ingresie do katedry odbyły się pierwsze święcenia kapłańskie. A rok później powstało Wyższe Seminarium Duchowne. W budynku po dawnym Domu Oficera powstała kuria biskupia.

Najważniejszym wydarzeniem w 30-letniej historii diecezji legnickiej była niewątpliwie wizyta Ojca Św. w Legnicy. 2 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II odprawił na legnickim lotnisku uroczystą Mszę św., podczas której ukoronował słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa.

Dziś Diecezja Legnicka liczy 710 tys. katolików, 238 parafii, w których pracuje 387 księży diecezjalnych i 100 zakonnych.

Pełna fotorelacja na stronie Radia PLUS Legnica.

foto: Robert Novak