Msza święta narodów

Kilkaset metrów od granicy polsko-niemieckiej kult św. Jadwigi Śląskiej jest szczególnie cenny.

Zgorzelecka parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej na kilka godzin stała się centrum polsko-niemieckiego pojednania. W niedzielę 18 czerwca w tamtejszym kościele parafialnym spotkali się katolicy z Zgorzelca i Görlitz. Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej, a wraz z nim przy ołtarzu stanął bp Wolfgang Ipolt z diecezji Görlitz a także prawie 20 kapłanów z obu diecezji. Okazji do wspólnej modlitwy było kilka. Jednym z nich trwający w metropolii wrocławskiej Rok Jadwżański. Jest to patronka polsko—niemieckiego pojednania a także główna patronka tej niemieckiej diecezji. Podczas liturgii używano języka polskiego, niemieckiego oraz łaciny. W homilii bp Wolfgang Ipolt, mówionej częściowo po polsku, częściowo po niemiecku, zwracał uwagę, że św. Jadwiga ciągle pozostaje dla nas wzorem budowania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem.

– Wiele razy słyszę „chcę być dobrym człowiekiem, ale świętość to dla mnie za duże wyzwanie”. A przecież jako ochrzczeni w Chrystusie jesteśmy skazani na świętość! Jesteśmy do nie powołani i uzdolnieni! Świętość to wzrastanie w pełnieniu woli Boga poprzez codzienne, małe czyny miłości – mówił ordynariusz z Niemiec.

Na styku granic państw i diecezji podobnych spotkań jest wiele. Tradycją są m.in. raz na cztery lata procesja Bożego Ciała, drogi krzyżowe czy cykliczne spotykania polskich i niemieckich księży.

 

fotorelacja znajduje się na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego