Krzeszów. 397. Święto Światła

18. grudnia po raz 397. obchodzić będziemy Festum Lucis – święto, które upamiętnia odnalezienie krzeszowskiej Ikony po blisko 200 latach od jej ukrycia. Ten grudniowy dzień będzie obfitował w liczne przeżycia duchowe. Zobaczcie co nas czeka!

…dnia 18 grudnia 1622 r. zimne podmuchy wiatru próbowały przedostać się przez nieszczelne okna zakrystii. Na kamiennej posadzce klęczał młody mnich Matthäus. Pomimo modlitewnej pozycji właśnie realizował drugą część dewizy zakonu – Ora et labora. Mnich przez długie godziny żmudnie naprawiał stare płyty posadzki. Mroki rozświetlał tylko niewielki kaganek, który zakonnik postawił obok siebie, gdy zabudowania klasztorne zaczęła wypełniać spiżowa melodia dzwonu, zwołującego cystersów na wieczorną kompletę.

Matthäus wstał i obrócił się w stronę drzwi wejściowych, wykonanych z matowego, czarnego drewna. W tym momencie zastygł w przerażeniu. Nie miał wątpliwości, że widzi smugę światła padającą na pękniętą posadzkę. Budził w nim trwogę fakt, że smuga nie miała naturalnego źródła. Padł na kolana, unosząc kamienną płytę. Pod nią grube grudy ziemi oblepiały zmurszałą, dębową skrzynię. Niezwykła światłość zgasła, a wieczorną pomrokę znów rozświetlał tylko kaganek. Zaniepokojony nieobecnością mnicha na komplecie opat Adam przekroczył próg zakrystii. Gdy jego wzrok przyzwyczaił się do mroku, dostrzegł na środku pomieszczenia zakapturzoną postać. Matthäus trzymał w dłoniach bizantyjską ikonę. Oczy Bogurodzicy wpatrzone były w najgłębsze zakamarki jego duszy. Hodegetria – ta która wskazuje. Ta, która prowadzi. Jej dłoń wskazywała na serce i na Chrystusa – dwa bijące źródła łaski…

Podczas nadchodzącego Święta Światła każdemu kto odwiedzi mury krzeszowskiej świątyni będzie dane spojrzeć Krzeszowskiej Pani prosto w oczy i ofiarować jej własną modlitwę. Wszystko odbywać się będzie w blasku setek świec. Tego dnia również zakrystia stanie się symbolicznym miejscem porannej Mszy Świętej i późniejszej adoracji.

Plan uroczystości:

godz. 7:00 – Msza Święta w zakrystii Kościoła Klasztornego
do godz. 16:30 – całodzienna adoracja Ikony w zakrystii
godz. 16:30 – przeniesienie Ikony do ołtarza głównego
godz. 17:00 – wieczorna Msza Święta
od godz. 18:00 – nabożeństwo światła (możliwość indywidualnej modlitwy przed Ikoną)